Politycy nie boją się inflacji. Miliony w partyjnych skarbcach

WARSZAWA. Mimo szybujących w górę cen nie wszyscy muszą zaciskać pasa – wśród szczęśliwców są m. in. politycy, którzy na kontach swoich partii zgromadzili miliony złotych. Zdecydowanie najwięcej uzbierało Prawo i Sprawiedliwość – informuje „Fakt”.

Ustalenia dziennikarzy „Faktu” wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło na swoim koncie bankowym niemal 17 mln zł. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy, że jego partia przeznacza pieniądze zarówno na bieżące potrzeby, jak i specjalne, dodatkowe wydarzenia.

Takie jak kongres, którego kolejna tura jest przed Prawem i Sprawiedliwością. Myślę, że gromadzenie środków to zapobiegliwa działalność. Podobnie jest w przypadku zwykłych obywateli, którzy oszczędzają – to dobrze, że to robią – opowiada polityk w rozmowie z gazetą.

Drugie miejsce w rankingu najbogatszych ugrupowań zajęła Nowa Lewica, która uzbierała 6,1 mln zł. Podium zamyka Platforma Obywatelska – partia Donalda Tuska ma na koncie 5,7 mln zł. Niski wynik spowodowany jest długami. – Platforma jest w trakcie spłacania zadłużenia w ramach kredytu zaciągniętego na kampanie wyborcze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego. To jest przyczyną takiego stanu rzeczy – mówi „Faktowi” Łukasz Pawełek, skarbnik PO.

Miliony na kontach polskich partii. Najbiedniejsza Nowoczesna

O finanse zapytano też Polskę 2050 Szymona Hołowni. – Nie możemy podać stanu konta, bo nie mamy jeszcze partii politycznej. Czekamy na rejestrację sądową, więc nie możemy założyć rachunku bankowego. Myślę, że do końca roku to się stanie – powiedział szef ugrupowania Michał Kobosko.

Na ujawnienie stanu swoich kont partyjnych zgody nie wyraziło natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe, które oświadczyło, że odmawia udostępnienia informacji o stanie konta partii, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej i tajemnicę przedsiębiorstwa. Stanu finansów nie ujawniła też Konfederacja.

Zdecydowanie najmniej na koncie ma Nowoczesna – partia zgromadziła tylko 25 432 zł. „Fakt” przypomina, że w 2015 roku Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła jej błędne rozliczenia z kampanii, przez co nie otrzymała zwrotu środków z budżetu państwa i musiała z własnych pieniędzy spłacić dwa miliony długu.

Mało środków ma także Wiosna, która dysponuje zaledwie 133 tys. zł.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/politycy-inflacji-sie-nie-boja-miliony-w-partyjnych-skarbcach-6709956892555904a; https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/fakt-sprawdzil-ile-partie-maja-pieniedzy-na-kontach/p6cv644

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.