Rozmowa Bidena i Putina trwała dwie godziny. Prezydent USA ostrzegł Rosję


WASZYNGTON. MOSKWA. Po ponad dwóch godzinach zakończyła się wideokonferencja Joe Bidena i Władimira Putina – poinformowały media. Prezydent USA ostrzegł, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie – poinformował Biały Dom.

Rozmowy rozpoczęły się we wtorek po godz. 16 czasu polskiego. Według agencji RIA Nowosti Wladimir Putin był sam na sam z Joe Bidenem. Putin łączył się ze swojej rezydencji w Soczi, zaś Biden z Białego Domu. Na opublikowanych przez Kreml kadrach Putin siedział za dużym stołem i przed ekranem, na którym widział swego rozmówcę.

Witam, dobrze pana znów widzieć. Mam nadzieję, że następnym razem zobaczymy się osobiście – powiedział Biden, według nagrania wideo opublikowanego przez agencję RIA Nowosti i transmitowanego również przez CNN. Dotychczas jedynym bezpośrednim spotkaniem obu liderów był czerwcowy szczyt w Genewie.

Przewidywany czas sotkania Bidena z Putinem

Przed spotkaniem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiadał, że rozmowa może potrwać „dość długo”. Obie strony sygnalizowały jednak przed rozmową, że nie należy spodziewać się przełomu.

Biden ostrzegł Putina, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie – poinformował Biały Dom. „Prezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych i europejskich sojuszników dotyczące eskalacji rosyjskich sił otaczających Ukrainy i jasno przekazał, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą silnymi gospodarczymi i innymi środkami w przypadku militarnej eskalacji” – napisano w komunikacie po zakończeniu trwającej ponad dwie godziny rozmowy obu liderów.

Wcześniej „New York Times” podał, że rozważane jest m.in. odcięcie od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT i inne sankcje uderzające w rosyjski system finansowy. Biały Dom zasugerował też, że w razie inwazji USA wesprą ukraińskie wojsko oraz wyślą dodatkowe siły na wschodnią flankę NATO. Jednak raczej wykluczano bezpośredni udział wojsk amerykańskich w ewentualnym konflikcie.

Dołączenie Ukrainy do NATO

Przedstawiciel administracji Bidena zapowiedział odrzucenie rosyjskich „czerwonych linii” w sprawie Ukrainy, czyli definitywnego zamknięcia jej drogi do członkostwa w NATO, a także „gwarancji bezpieczeństwa”, których domaga się Moskwa. Zapowiedział jednak poruszenie kwestii działalności NATO, które „niepokoją” Rosję.

Dzień przed szczytem Biden odbył rozmowy z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, szef dyplomacji USA Antony Blinken ustalił wspólne stanowisko z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaś najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z państw NATO.

Do rozmowy Bidena z Putinem doszło na tle bezprecedensowej koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą. Według amerykańskich oficjeli i służb, charakter rosyjskiej mobilizacji wskazuje na intencję przeprowadzenia szerokiej ofensywy.

Dyrektor CIA i były ambasador USA w Rosji William Burns stwierdził w poniedziałek, że nadal nie wiadomo, czy Putin podjął decyzję o ponownym najechaniu Ukrainy, ale dodał, że „nie przeceniałby apetytu Putina na Ukrainę”. Według CNN, podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland miała stwierdzić w poniedziałek podczas poufnego wystąpienia w Senacie, że mimo przygotowywanych przez USA ostrych sankcji, opcje Waszyngtonu, by odwieść Moskwę od planów napaści są ograniczone.

Poza tematem obecnych napięć Biden i Putin mieli kontynuować rozpoczęte latem w Genewie rozmowy o cyberbezpieczeństwie, stabilności strategicznej i programie jądrowym Iranu.

Więcej na: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-rozmowa-bidena-i-putina-trwala-dwie-godziny-prezydent-usa-os,nId,5692696#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.