Orszaki Trzech Króli – w 668 polskich miejscowościach, a także w Europie i Afryce

POLSKA. EUROPA. AFRYKA. Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie i 668 miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli – poinformowali organizatorzy. Odbędą się one także w kilku innych państwach europejskich, a także w Afryce. Świętowaniu towarzyszy cel charytatywny: zbierane będą środki na edukację młodych Kenijczyków – poinformowano dziś na konferencji prasowej w Warszawie.

Choć z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze, to odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. – Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej czy zaangażowania duchowego – podkreślają organizatorzy Orszaku.

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie. Scenariusz tegorocznego wydarzenia ma ukazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.

„Dzień dziś wesoły!” – śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – tłumaczą organizatorzy Orszaku.

– W tym roku wydarzeniu przyświeca także cel charytatywny: zbierane będą środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy Orszaku chcą ufundować dla nich 10 miejsc w ośrodku kształcącym w zawodzie mechanika samochodowego – poinformował Piotr Giertych, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.

Marsze odbędą się w 668 miejscowościach. To o 200 więcej niż w roku ubiegłym, ale wciąż mniej niż w szczytowym okresie sprzed pandemii, kiedy to, w roku 2020, orszaki odbyły się w 872 miastach. Piotr Giertych podkreślił, że marsze przejdą także ulicami miast w kilku innych europejskich krajach, a nawet w Afryce, m. in. w Sierra Leone, Czadzie, Kamerunie i Rwandzie.

Orszak Trzech Króli w Warszawie

Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na Placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty moment pokłonu Trzech Króli, a na zakończenie odtańczony zostanie polonez.

Stajemy w dzisiejsze święto, aby współczesnemu światu objawić prawdę o Betlejem; o tym, co się wydarzyło w stajni betlejemskiej i co się objawiło światu – powiedział w uroczystość Objawienia Pańskiego kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze. Eucharystia poprzedziła wyruszenie sprzed Placu Zamkowego barwnego Orszaku Trzech Króli, jednego z ponad sześciuset, jakie przejdą dziś w całej Polsce.

Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.

Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org od samego początku o godz. 12.00. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz przyglądania się warszawskiemu orszakowi na żywo będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu uroczystego pochodu.

Ponadto po raz pierwszy odbędzie się pięciokilometrowy Bieg Orszaku Trzech Króli, zorganizowany na terenie Ogrodu Saskiego. Z powodów sanitarnych w zawodach będzie mogło uczestniczyć tylko 100 osób.

Warszawski Orszak Trzech Króli odbędzie się pod patronatem kard. Kazimierz Nycza, metropolity warszawskiego, i prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Król afrykański do stajenki przy pl. Piłsudskiego przybędzie na wielbłądzie, królowi europejskiemu
będzie towarzyszyć platforma z Rzymianami, król azjatycki przypłynie łodzią

Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.

Kartę do Gry (Krzyżówkę) oraz Mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu 6 stycznia (w godz. 11.00-14.00). Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godz. 11.30-15.00. Punkt odbioru upominków oznaczony będzie flagą orszakową. W grę będzie można też zagrać korzystając z aplikacji na telefon.

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.

Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących – w tym roku przeznaczone są na pomoc młodym Kenijczykom. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Więcej na: https://www.niedziela.pl/artykul/75900/Orszaki-Trzech-Kroli—w-668-polskich; https://stacja7.pl/z-kraju/kard-nycz-warszawo-swiec-przykladem-chrzescijanskiego-otwarcia-na-wszystkich-potrzebujacych/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.