Papież Franciszek wspiera Benedykta XVI

WATYKAN. – Papież Franciszek wysłał wyrazy wsparcia papieżowi – seniorowi Benedyktowi XVI po ujawnieniu monachijskiego raportu na temat nadużyć w Kościele – powiedział abp Georg Gänswein dziennikowi informacyjnemu włoskiej telewizji publicznej RAI – Tg1.

Do Benedykta XVI dotarł piękny list od papieża Franciszka, w którym mówi on jako pasterz, jako współbrat, a także jako osoba, która po raz kolejny wyraziła swoje pełne zaufanie, pełne wsparcie oraz modlitwę – zaznaczył abp Georg Gänswein.

W wywiadzie, który został wyemitowany w programie Tg1 o godz. 20.00, sekretarz osobisty papieża – seniora odniósł się do krytyki listu Benedykta XVI przez niemiecką prasę. – Ci, którzy czytają list w sposób szczery, tak jak został napisany, nie mogą podzielać tych krytycznych uwag czy tych oskarżeń. Prosi on o przebaczenie wszystkie ofiary wykorzystywania – podkreślił.

To nie oskarżony, musi udowodnić swoją niewinność”

Abp Gänswein przypomniał, że podczas Drogi Krzyżowej w 2005 roku papież Jan Paweł II poprosił kardynała Ratzingera o napisanie medytacji, w których zawarta jest ta słynna stacja, w której mówi on o brudzie w Kościele. – Są więc działania, są dokumenty, są dowody na to, że kardynał Ratzinger, papież Benedykt, uczynił wiele, wiele, bardzo wiele w tej delikatnej dziedzinie, aby przeprowadzić oczyszczenie wewnętrzne, w odpowiedni sposób – powiedział arcybiskup.

Odnosząc się do raportu monachijskiej kancelarii prawnej, według którego kolejni arcybiskupi „nie mogli być nieświadomi” nadużyć, Gänswein odpowiedział: – Jeśli mają dowody, to muszą powiedzieć «to jest dowód, że jesteś naprawdę winny», to nie oskarżony, musi udowodnić swoją niewinność. Lecz w tym przypadku nie ma żadnego dowodu – podkreślił osobisty sekretarz Benedykta XVI.

Istnieje nurt, który chce zniszczyć osobę Benedykta XVI”. Abp Gänswein odnosi się do zarzutów

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” arcybiskup Georg Gänswein, osobisty sekretarz papież seniora, odniósł się do listu Benedykta XVI oraz pojawiających się zarzutów. – Oskarżenie o kłamstwo jest absurdalne – powiedział arcybiskup Georg Gänswein.

W opublikowanym we wtorek liście papież senior odpowiedział na raport dotyczący nadużyć w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, którą kierował od 1977 do 1982 roku.

Arcybiskup stwierdził, że publikacja raportu stała się „idealną okazją do wyrównania rachunków”, a wiele osób „daje się nabrać na ten tchórzliwy atak” na Benedykta XVI.

Oskarżenie o kłamstwo jest absurdalne”

Istnieje nurt, który naprawdę chce zniszczyć jego osobę i jego dzieło. On nigdy nie kochał jego osoby, jego teologii i jego pontyfikatu – powiedział sekretarz papieża seniora. – Każdy, kto go zna, wie, że oskarżenie o kłamstwo jest absurdalne. Ci, którzy byli mu bliscy, dobrze wiedzą, co powiedział i zrobił Joseph Ratzinger-Benedykt XVI w całej kwestii pedofilii. Najpierw jako kardynał, a następnie kontynuował linię przejrzystości jako papież – podkreślił osobisty sekretarz papieża seniora.

Jak podkreślił, już za pontyfikatu Jana Pawła II, kard. Ratzinger „zmienił dotychczasową mentalność i wyznaczył linię, którą kontynuuje papież Franciszek”. Taka jest rzeczywistość i bardzo różni się od tego, co krąży w wielu środkach masowego przekazu – dodał.

Więcej na: https://stacja7.pl/ze-swiata/papiez-franciszek-wspiera-benedykta-xvi-dotarl-piekny-list/; https://stacja7.pl/ze-swiata/istnieje-nurt-ktory-chce-zniszczyc-osobe-benedykta-xvi-abp-ganswein-odnosi-sie-do-zarzutow/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.