Wojna na Ukrainie. Atak na Charków. Delegacja ukraińska przybyła na rozmowy z Rosją. Pomoc dla Ukrainy

KIJÓW. RZESZÓW. To piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zgodził się na rozmowy pokojowe z Rosją. Rano ukraińska delegacja dotarła na Białoruś. Prezydent Ukrainy podczas niedzielnej rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii powiedział, że następne 24 godziny będą kluczowym okresem dla Ukrainy. Zagraniczne media donoszą, że Białoruś ma dołączyć do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwa potężny atak na Charków. Rosjanie uderzają w osiedla mieszkaniowe. Trwa pomoc dla Ukrainy.

„Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych!” – napisał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało dziesiątkach zabitych w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa.

Prawa ręka Zełenskiego, dyplomaci, najbardziej wpływowy Ukrainiec. Kto poleciał na rozmowy z Moskwą?

Rozpoczęły się rosyjsko-ukraińskie rozmowy na Białorusi. Najważniejsza kwestia to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Wśród członków ukraińskiej delegacji jest prawa ręka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, szef MON, wiceszef MSZ czy poseł z Krymu.

Ukraińska delegacja tuż przed godz. 10 przyleciała na miejsce rozmów dwoma śmigłowcami, na których pokładzie znaleźli się: minister obrony Ołeksij Reznikow, szef frakcji Sługa Narodu David Arakhamia, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki, doradca prezydenta Mychajło Podolak, pierwszy zastępca szefa ukraińskiej delegacji do trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie Andrij Kostin i deputowany Rady Najwyższej Rustem Umerow.

Prezydent Białorusi Alasandr Łukaszenka prosił, aby powitać państwa i zagwarantować maksymalne warunki pracy. Możecie czuć się w pełni bezpieczni. To nasz święty obowiązek. Prezydent ma nadzieję, że w trakcie dzisiejszych negocjacji uda się znaleźć drogę rozwiązania wszystkich kwestii kryzysowych i Białorusini modlą się o to – powiedział przed rozpoczynającymi się negocjacjami szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej.

Rano ukraińska delegacja dotarła na Białoruś

Minister obrony Ołeksij Reznikow. „Człowiek z najbliższego otoczenia Zełenskiego”

Ołeksij Reznikow funkcję szefa MON pełni od 2021 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2004 roku należał do składu adwokatów reprezentujących Wiktora Juszczenkę w postępowaniu w sprawie unieważnienia drugiej tury wyborów prezydenckich. Przez dwa lata był też członkiem Najwyższej Rada Sądownictwa. W 2019 roku prezydent Wołodymyr Zełenski powołał go w skład komisji trójstronnej do spraw rozwiązania kryzysu w Donbasie.

Pierwsze transporty z Rzeszowa wyruszyły na Ukrainę

Dzisiaj spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy. To 4 półciężarówki z materiałami pierwszej potrzeby, przyniesionymi przez mieszkańców Rzeszowa. Ubrania, koce, kołdry, żywność, środki higieniczne trafią do naszego partnerskiego miasta Lwowa i obwodu lwowskiego.

Pod Halą Podpromie część najpotrzebniejszych rzeczy dopakowano również do tira, który jechał na Ukrainę, zapakowany towarem tylko częściowo. Kolejne transporty planowane są na poniedziałek.

Dzisiaj spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport
z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy

– Bardzo prosimy o przekazanie w Państwa mediach i wyraźne podkreślenie informacji na temat obowiązkowego rejestrowania się uchodźców z Ukrainy w punktach recepcyjnych – zaapelowała do mediów Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta miasta Rzeszowa. – To bardzo istotne, ponieważ bez rejestracji nie można rozpocząć wobec takich osób procedury nadania statusu uchodźcy. W spontanicznym geście pomagania, mieszkańcy często sami kontaktują się z obywatelami Ukrainy i jeżdżą na granicę, pomijając system rejestracji. Dlatego apelujemy, aby w takiej sytuacji pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko wtedy będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce w którym będą mogli zostać na stałe. Procedura rejestracji jest konieczna, i niestety nie można dokonać jej w Rzeszowie. Punkty rejestracyjne znajdują się tylko przy przejściach granicznych w Korczowej, Medyce, Budomierzu, Krościenku oraz dodatkowy w Przemyślu. Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie tej informacji.

Jak poinformowała Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w odpowiedzi na apel marszałka o pomoc dla walczącej Ukrainy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wyruszyły pierwsze transporty z potrzebnymi rzeczami. W niedzielę pomoc została przekazana do Tarnopola a w poniedziałek wyruszył transport do Iwano-Frankowska.

Więcej na: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-rosja-ukraina-charkow-pod-ostrzalem-rosjan-dziesiatki-ofiar/zhjjghp,79cfc278; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-na-ukrainie-rosyjskie-konwoje-zmierzaja-na-kijow-relacja-na-zywo-6742045108247520a; https://podkarpackie.pl/index.php/59-podkarpackie/promocja/8883-wyruszyly-pierwsze-transporty-z-pomoca-na-ukraine; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-na-ukrainie-rosyjskie-konwoje-zmierzaja-na-kijow-relacja-na-zywo-6742045108247520a

Fot. Archiwum/ Fot. Grzegorz Bukała

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.