Papież apeluje o pokój na Ukrainie. Wojna w Ukrainie. Ponad 60 tys. osób wróciło do kraju. Blokada humanitarna w Mariupolu

WATYKAN. KIJÓW. PODKARPACIE. – Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez, zatrzymać to okrucieństwo – powiedział w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Trwa jedenasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Mariupolu grozi klęska humanitarna – miasto jest odcięte od prądu, są problemy z dostępem do wody pitnej. Trwają zaciekłe walki o każdy centymetr powierzchni. W Mikołajowie i na obrzeżach portowego miasta na południu Ukrainy toczą się walki z dywersantami. Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami. Najnowsze doniesienia z Podkarpacia w naszym raporcie minuta po minucie.

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że „na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez”. To nie jest tylko operacja militarna, to wojna, które sieje śmierć i zniszczenie – zaznaczył papież apelując o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej. –Wojna to szaleństwo. Zatrzymajcie to okrucieństwo – podkreślił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.Dziękuję wszystkim, którzy przyjmują uchodźców – dodał. Franciszek podziękował dziennikarzom obecnym na Ukrainie, którzy relacjonują to, co się tam dzieje.

Stolica Apostolska gotowa jest zrobić wszystko, gotowa jest służyć temu pokojowi zapewnił papież Franciszek w refleksji po modlitwie Anioł Pański. W stanowczych słowach wezwał do zakończenia działań zbrojnych, utworzenia korytarzy humanitarnych i prowadzenia negocjacji.

Poinformował, że w minionym tygodniu na Ukrainę udało się dwóch przedstawicieli Watykanu: kard. Konrad Krajewski i kard. Michael Czerny – nie tylko w imieniu Stolicy Apostolskiej, ale całego świata chrześcijańskiego.

„Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez. Nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę – mówił papież Franciszek – Ofiar jest coraz więcej, podobnie, jak osób uciekających: głównie matek i dzieci. W tym umęczonym kraju dramatycznie rośnie z godziny na godzinę potrzeba pomocy humanitarnej”.

Papież zwrócił się z apelem o zapewnienie korytarzy humanitarnych oraz zagwarantowanie i ułatwienie dostępu z pomocą, „aby przynieść życiodajną pomoc naszym braciom i siostrom gnębionym bombami i strachem”. – Przede wszystkim wzywam, by ustały ataki zbrojne i przeważyły negocjacje, aby przeważył też zdrowy rozsądek i aby powrócono do respektowania międzynarodowego prawa – powiedział Ojciec Święty.

Podziękował też wszystkim, przyjmującym uchodźców, a także dziennikarzom, którzy z narażeniem życia przekazują wiadomości z ogarniętego wojną kraju. – Dziękuję bracia i siostry za tę waszą służbę, która pozwala nam być bliskim dramatów tych ludzi i zdać sobie sprawę z okrucieństwa wojny – powiedział Franciszek.

Następnie, wraz zebranymi na Placu św. Piotra odmówił modlitwę „Zdrowaś Maryjo” w intencji Ukrainy. – Stolica Apostolska gotowa jest zrobić wszystko, gotowa jest służyć pokojowi. W tych dniach na Ukrainę pojechało dwóch kardynałów, aby służyć ludowi, aby pomagać: kard. Krajewski, jałmużnik papieski, aby zawieźć pomoc najbardziej potrzebującym, oraz kard. Czerny, podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – zapewnił Ojciec Święty. Jak wyjaśnił, ich obecność symbolizuje nie tylko bliskość papieża, ale „całego ludu chrześcijańskiego, które chce zbliżyć się i powiedzieć: wojna jest szaleństwem! Prosimy, zatrzymajcie się, popatrzcie na to okrucieństwo!”.

Wojna w Ukrainie. Ponad 60 tys. osób wróciło do kraju. Blokada humanitarna w Mariupolu

Trwa jedenasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Mariupolu grozi klęska humanitarna – miasto jest odcięte od prądu, są problemy z dostępem do wody pitnej. Nie można też ewakuować jego mieszkańców, ponieważ Rosja ostrzeliwuje miasto już 6. dzień z rzędu. „Lekarze bez Granic” alarmują, że sytuacja tam jest „katastrofalna”. Żytomierz z kolei przygotowuje się na atak rosyjskich wojsk. Z zagranicy na Ukrainę do tej pory powróciło już 66 224 obywateli tego kraju, by walczyć z rosyjskim agresorem.

Trwa jedenasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Zwolnienie  pojazdów z transportami humanitarnymi z opłat w systemie e-toll,  wydłużenie czasu pracy kierowców – to rozwiązania wprowadzone przez  Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

ONZ nazywa ukraiński exodus  najszybciej postępującym kryzysem uchodźczym w Europie od zakończenia  drugiej wojny światowej. Według danych opublikowanych w niedzielę przez  Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) z Ukrainy do  sąsiednich krajów europejskich po ofensywie wojskowej Władimira Putina  zbiegło już prawie 1,5 miliona ludzi.

Zawieszenie „operacji specjalnej” w obronie Donbasu jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów przestanie walczyć i spełni rosyjskie żądania – powiedział Władimir Putin podczas rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.  „Gotowość strony rosyjskiej do dialogu z władzami ukraińskimi i partnerami zagranicznymi w celu rozwiązania konfliktu została potwierdzona” – czytamy w komunikacie.  Rosyjski przywódca wyraził również nadzieję, że na nowym spotkaniu ukraińscy negocjatorzy „wykażą się bardziej konstruktywnym podejściem, w pełni uwzględniającym pojawiające się realia”. 

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział prezydentowi Turcji Tayyipowi Erdoganowi, że rosyjskie siły zbrojne robią wszystko, „aby chronić życie i bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy”. „Uderzają tylko w obiekty wojskowe” – informuje służba prasowa Kremla. 

Według sztabu wojsko rosyjskie próbuje otoczyć Kijów, Charków,  Czernihów i Mikołajów, a także stworzyć korytarz lądowy między obwodami  ługańskim i donieckim a okupowanym Krymem. Sztab ocenia, że siły rosyjskie nie mają już rezerw i szykują się do  przerzucenia dodatkowych jednostek ze Wschodniego, Centralnego i  Zachodniego Okręgu Wojskowego.

„Okupanci koncentrują uwagę na intensywnych działaniach w  południowych obwodach w celu pozbawienia Ukrainy dostępu do Morza  Czarnego i Azowskiego” – napisano w wiadomości podsumowującej sytuację  militarną na Ukrainie do południa w niedzielę.

„Siły  rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach  zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza” – ocenił sztab  generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym w niedzielę komunikacie.

Rosja atakuje Ukrainę – trwa inwazja

W niedzielę 6 marca 2022 r. rozpoczął się 11. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwają zaciekłe walki o każdy centymetr powierzchni. W Mikołajowie i na obrzeżach portowego miasta na południu Ukrainy toczą się walki z dywersantami. Trwa dramat cywili w Mariupolu. Mnożą się też kolejne sankcje na Rosję. Visa i Mastercard zawieszają wszystkie operacje finansowe w tym kraju.

Wojna Rosja-Ukraina. Co się dzieje na Podkarpaciu? Sytuacja na granicy. Pomoc uchodźcom

Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami. Najnowsze doniesienia z Podkarpacia w naszym raporcie minuta po minucie.

Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy

Funkcjonariusze z komisariatu w Radymnie, którzy są świadkami tragedii rodzin uciekających przed wojną, zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Nie zostali obojętni na los matek i dzieci.

Robią kanapki, gotują. Rozdają jedzenie na dworcu kolejowym. Zbierają i pakują pomoc rzeczową. Także rozdają pluszaki dzieciom przerażonym ucieczką ze swojego domu. Tak uczniowie szkół z Przemyśla i harcerze od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej pomagają uchodźcom z Ukrainy.

Dotychczas do Polski przybyło ponad 900 tys. uchodźców z Ukrainy. W Stalowej Woli, przed punktem recepcyjnym dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, zorganizowana została w sobotę konferencja prasowa dla mediów. Już 350 dzieci z Ukrainy jest w Stalowej Woli! Ważne słowa minister Marleny Maląg i innych przedstawicieli rządu.

Z dziennikarzami spotkali się Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Barbara Socha – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny oraz Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli.

W sobotę została zorganizowana w Stalowej Woli konferencja prasowa dla mediów

Jak mówiła minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, od kilku dni Polska aktywnie uczestniczy w pomocy humanitarnej związanej z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Nasze wsparcie humanitarne to zabezpieczenie dla osób, które muszą szukać schronienia w Polsce. Przybywają do nas osoby dorosłe, na dziś ponad 900 tysięcy – stwierdziła minister. W pomoc oprócz rządu włączają się wolontariusze, organizacje pozarządowe i samorządy, które mają za zadanie koordynację.

Jednym z trudniejszych wyzwań jest niesienie pomocy dzieciom, które na Ukrainie przebywały w domach dziecka i rodzinach zastępczych. – W Stalowej Woli powstał jeden z kilku punktów recepcyjnych dla dzieci, które będą potrzebowały wsparcia i dalej z tego miejsca, będą trafiały do ośrodków docelowych na terenie Polski – wyjaśnia minister Maląg.

– Punkt w naszym mieście w hali MOSiR nosi nazwę Centrum Wytchnieniowo-Koordynacyjnego. To tu dzieci mogą wypocząć po podróży, umyć się, zjeść posiłek, pobawić, oglądnąć bajki, skorzystać z basenu. Sprawdzane i uzupełniane są także formalności pod kątem ich dalszego pobytu w Polsce – powiedział  Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli.

Od piątku, jak poinformowano w Stalowej Woli, przebywa ponad 350 osób. Pociągiem z Chełma przybył największy transport około 300 osób, w tym dzieci niepełnosprawnych wymagających specjalistycznej opieki. Zostali rozlokowani na MOSiR oraz w szkolnych halach: w Samorządowego Liceum i Liceum imienia Komisji Edukacji Narodowej. Łącznie na terenie gminy przygotowano tysiąc miejsc. Gotowość do przyjęcia uchodźców wyraziły też sąsiednie gminy z powiatu stalowowolskiego.

Więcej na: https://www.niedziela.pl/artykul/78000/Papiez-Na-Ukrainie-plyna-rzeki-krwi-i-lez; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-kijow-sie-broni-mariupol-odciety-od-wody-100-tys-ukraincow-dolaczylo-do-obrony-terytorialnej-relacja-na-zywo-6744165471820352a; https://nowiny24.pl/wojna-rosjaukraina-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-6032022/ar/c1-16068149

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.