Wojna w Ukrainie. Reznikow zapowiada dostawy broni. „Niespodzianka”. Mieszkańcy uciekają z oblężonych miast. Tak mówią o zachowaniu Rosjan. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

KIJÓW. PODKARPACIE. To już dwunasty dzień rosyjskiej inwazji. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział przełomowe dostawy uzbrojenia z Zachodu, które określił mianem „niespodzianki”. Tymczasem komunikat ws. wojny wydała turecka dyplomacja. Jak poinformował szef MSZ Turcji, Kułeba i Ławrow mają spotkać się w czwartek w Antalyi.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział w poniedziałek przełomowe dostawy uzbrojenia z Zachodu, które określił mianem „niespodzianki”. Siły Zbrojne Ukrainy mają odpierać armię rosyjską na wszystkich kierunkach, zadając jej wielkie straty na lądzie i w powietrzu.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjscy najeźdźcy planują zintensyfikować ataki rakietowe i bombowe na główne ukraińskie miasta i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na terytorium Białorusi przenoszone są jednostki lotnicze Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Jak informują ukraińskie władze, bardzo trudna sytuacja jest obecnie w miejscowościach pod Kijowem.

Na zdjęciu mężczyzna ściskujący starszą kobietę po przekroczeniu zniszczonego mostu w Irpieniu

MSW Ukrainy informuje, że sytuacja w okolicach Kijowa jest „nadzwyczaj trudna”. „Najgorsza sytuacja jest w Buczy, Irpeniu i Dmytrowce. Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne” – głosi komunikat resortu.

Rosja odmawia wywiezienia ciał żołnierzy, którzy zginęli na terytorium Ukrainy. (…) Rosjanie odmawiają negocjacji nawet w tej sprawie. Najwyraźniej Kreml uważa, że ciała żołnierzy Federacji Rosyjskiej nie są godne przybycia do ojczyzny i humanitarnego pochowania – przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy oraz minister ds. terytoriów czasowo okupowanych.

– Oddziały najemników Ramzana Kadyrowa ostrzeliwują ludność cywilną we wsi Myla w obwodzie kijowskim – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy nadal bronią Mariupola na wschodzie kraju. „Po udanym kontrataku Gwardia zniszczyła wiele rosyjskich pojazdów opancerzonych i personel wroga, który zbombardował miasto i ludność cywilną” – przekazano w komunikacie.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za spotkanie z Filippo Grandim, wysokim komisarza ONZ ds. uchodźców. – Każdy, kto ucieka przed wojną, może liczyć na solidarność Polski. (…) UNHCR jest kluczowym partnerem i będziemy współpracować, aby zapewnić pomoc narodowi ukraińskiemu – przekazał szef polskiego rządu.

Ukraina poparła inicjatywę powołania trybunału przeciwko Rosji na wzór norymberski. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. – Wszystkie zbrodnie wojenne są dokładnie dokumentowane. (…) Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter niesprowokowanej agresji oraz brak odpowiednich międzynarodowych mechanizmów prawnych, by postawić Federację Rosyjską i jej przywódców przed wymiarem sprawiedliwości, (…) poparłem międzynarodową inicjatywę ustanowienia specjalnego trybunału – przekazał polityk.

Na dworcu głównym w Kijowie nadal widoczne są tłumy

Jak informuje biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), od początku inwazji Ukrainę opuściło już ponad 1,7 mln osób.

Będzie coraz więcej uchodźców i coraz bardziej potrzebujących. Ta prawdziwa, traumatyczna fala wojenna nadchodzi – przekazał Karpiński na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej.

We Lwowie przebywa ok. 200 tys. uchodźców, którzy uciekli tam ze wschodu kraju przed rosyjską inwazją – poinformował w poniedziałek mer Andrij Sadowy. Zaapelował o międzynarodową pomoc w przyjęciu kolejnej fali uciekinierów.

W najbliższych dniach szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z szefami MSZ Belgii, Norwegii i Brazylii; w niedzielę będzie w Nowym Jorku uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem – poinformował PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Duży konwój ciężarówek z paliwem rosyjskiej armii został całkowicie zniszczony przez Siły Zbrojne Ukrainy w pobliżu Pryłuków w północnej Ukrainie.

Jak informuje ukraińska agencja informacyjna Ukrinform, dezercja wśród rosyjskich żołnierzy jest powszechna. – Wiele osób ucieka nawet w trasie, nikt nikomu nic nie mówi. Nawet rosyjskie siły zbrojne są przeciwko wojnie. Grozi nam 7 lat więzienia i tylko to nas często powstrzymuje – przyznaje rosyjski jeniec.

Nowa analiza Ośrodka Studiów Wschodnich. Jedenasta doba rosyjskiej napaści na Ukrainę przyniosła dalszą eskalację walk. Strona ukraińska podkreśla przygotowania agresora do nowych ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów, pogłębianie przez Rosjan katastrofy humanitarnej i wykorzystanie terytorium Białorusi do kolejnych uderzeń rakietowo-powietrznych.

Ukraina. Polacy uciekają z oblężonego Mariupola. Tak mówią o zachowaniu Rosjan

Zabitych mieszkańców już nie da się policzyć. Nie wierzyłbym Ruskim w ani jedno ich słowo, bo strzelano nawet do autokarów z cywilami. Przy drogach leżą zabici ludzie – mówi WP ojciec Paweł z Mariupola, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w tym mieście. W niedzielę kilku zakonnikom udało się wyjechać z obleganego miasta. W tej chwili uciekają w kierunku zachodniej Ukrainy.

Mariupol jest nieustannie bombardowany

Miasto jest niemal wybite, w sensie zniszczonych i palących się domów, zabitych mieszkańców. Od kilku dni strzelano do nas ze wszystkich rodzajów broni, jaką mają Rosjanie. Żywi siedzą w piwnicach, bez wody, jedzenia i energii. Na ulicę nie da się wyjść, nie ryzykując życiem. Nie ma po co wychodzić, sklepy zostały już splądrowane – opowiada ojciec Paweł, z którym mogliśmy chwilę porozmawiać. – W piwnicach siedzi nawet po 100 osób. Jeśli komuś zostało trochę energii na podładowanie telefonu, to z jednego aparatu ocalałe osoby starają się wysyłać wiadomości o pomoc albo informację do rodziny, że jeszcze żyją. Ostatnio nie było już łączności – relacjonuje rozmówca.

W sobotę ojciec Paweł wraz z trzema polskimi zakonnikami podjęli desperacką próbę ucieczki z miasta. Mówiono już wtedy o otwarciu korytarza humanitarnego. Kiedy ostrzał osłabł, uruchomili samochód i ruszyli na północny zachód. Zaryzykowali życiem, bo jak opowiada paulin, przy drogach wyjazdowych leżą ciała zastrzelonych osób.

Widziałem ciała żołnierzy, ale także cywili, którzy próbowali wyjechać. Zmarłych nikt nie zabiera. Po trupach jeżdżą czołgi. Jest to zbrodnia i katastrofa, dla której opisania nie ma słów – mówi dalej ojciec Paweł.

Było nas w sumie około 100 cywilnych samochodów. Na czwartym posterunku wyjazdowym rosyjski żołnierz powiedział, że nikt z mężczyzn nie opuści miasta. Musieliśmy wtedy zawrócić. Mieszkańcy niedalekiego domostwa przyjęli nas na noc. Następnego dnia udało nam się ominąć ten ostatni posterunek – opowiada duchowny.

Według rozmówcy sytuacja jest znacznie gorsza niż w piątek.

Trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich

Kolejne informacje z trwających negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Jak informuje dziennikarz Bellingcat Christo Grozev, Rosja miała postawić następujące warunki:

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kategorycznie odmówił” – informuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu odbyły się dwie tury rozmów przedstawicieli władz Ukrainy i Rosji. Nie przyniosły one rezultatów. W czasie negocjacji Rosjanie kontynuowali ostrzał cywilów.

Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa – powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Niestety, w weekend okazało się, że strona rosyjska nie przestrzega zawartego porozumienia.

Kolejna runda negocjacji odbyła się w Puszczy Białowieskiej, tam, gdzie poprzednia. Ten sam był też skład ukraińskiej delegacji.

Rozmowy rozpoczęły się ok. godzinie 15.30 polskiego czasu. Zakończyły, jak poinformowała rosyjska agencja Ria Novosti, powołująca się na rosyjską ambasadę na Białorusi, tuż przed godz. 19.

– W poprawie logistyki korytarzy humanitarnych zaszły niewielkie pozytywne zmiany – przekazał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. – Trwają intensywne konsultacje dotyczące podstawowego bloku przepisów, wraz z zawieszeniem broni i gwarancjami bezpieczeństwa – dodał.

Kto uczestniczył w rozmowach?

Stronę ukraińską reprezentuje minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. W delegacji są też deputowani: szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija, Andrij Kostin, który reprezentował Ukrainę w rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie, oraz Rustem Umerow.

Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Władimir Medinski.

Warunki Rosjan

Kreml stawia warunki Ukrainie. Rosja uzależnia od nich przerwanie inwazji. Rosja domaga się, by „Ukraina zaprzestała działań wojennych” oraz wprowadziła zmiany w swojej konstytucji. Nie zabrakło też żądań co do przyszłości Krymu i separatystycznych republik.

Z informacji agencji Reutera wynika, że Kreml jest gotów zakończyć działania wojenne, jeżeli Ukraina przystanie na warunki Rosjan.

Rosja domaga się, by Ukraina przyjęła status państwa neutralnego, uznała Krym za terytorium Rosji, a separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska jako terytoria niezależne.

Rzecznik Kremla oznajmił, że po spełnieniu tych wymagań Rosja zaprzestanie roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy, a rosyjskie wojsko zakończy „demilitaryzację” kraju.

Dmitrij Pieskow stwierdził, że Ukraina powinna dokonać zmian w konstytucji, dzięki którym Ukraina nie będzie mogła dołączać do organizacji międzynarodowych. To wyraz sprzeciwu Rosji wobec kandydowania Ukrainy do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

– Powinni dokonać zmian w konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina odrzuci wszelkie dążenia do wejścia do jakiegokolwiek bloku. Rozmawialiśmy też o tym, że powinni uznać Krym za terytorium Rosji i że muszą uznać, że Donieck i Ługańsk są niepodległymi państwami. I to wszystko. Za chwilę się skończy – stwierdził rzecznik Putina.

Pieskow tłumaczył rosyjską inwazję zagrożeniem, które dla rosyjskich obywateli Ukrainy miały tworzyć tamtejsze władze państwowe oraz 100 tys. ukraińskich żołnierzy. Ludność rosyjskojęzyczna ma tam stanowić ok. 3 mln mieszkańców. Pieskow mówił również, że obecna sytuacja w Ukrainie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.

Widekonferencja prezydenta USA Joe Bidena

O godz. 16 rozpoczęła się widekonferencja prezydenta USA Joe Bidena, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Wielkiej Brytanii Borysa Johnsona.

Kanclerz Niemiec o surowcach z Rosji

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził w poniedziałek, że dostawy gazu i ropy z Rosji mają „kluczowe znaczenie” dla europejskiej gospodarki. Jego zdaniem, nie da się znaleźć alternatyw dla surowców z Rosji w ciągu jednego dnia. Zachodnie media uznają to za „hamulec” dla potencjalnego wstrzymania dostaw ropy i gazu z Rosji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że dostawy rosyjskiego gazu i ropy mają „kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki”. – Ciepłownictwo, transport i elektryczność nie mogą zostać zabezpieczone w inny sposób – powiedział Scholz.

Jak podkreślił, znalezienie alternatyw dla surowców z Rosji to „pilne zadanie” dla Unii Europejskiej, ale „nie stanie się to w ciągu jednego dnia”. – Co za tym idzie, świadomą decyzją z naszej strony jest kontynuowanie aktywności biznesowej w obszarze dostaw surowców energetycznych z Rosji – stwierdził kanclerz Niemiec.

Tym samym niemiecki polityk schłodził nieco nastroje wokół potencjalnego wstrzymania dostaw gazu i ropy z Rosji do Europy. Taki ruch rozważają m.in. Stany Zjednoczone. Apelował też o to premier Polski Mateusz Morawiecki. Gazprom zapewnił już w trakcie wojny w Ukrainie, że nie zamierza zawieszać póki co dostaw surowców do Europy.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Od czwartku do niedzieli do Rzeszowa na dworzec PKP przyjechało 104 autokary z uchodźcami z Ukrainy, w których przyjechało prawie 5,5 tys. osób. W tym czasie do pomocy było zaangażowanych ok. 500 wolontariuszy (dworzec PKP, hala Podpromie i filie RDK). Podczas weekendu do Rzeszowa przyjechało 8 Tirów z pomocą humanitarną, m.in. z Niemiec, Holandii, Hiszpanii i kilku miast z Polski, które po przeładowaniu zostały wysłane na Ukrainę.

Przejście graniczne w Budomierzu. Ludzi jest mnóstwo, głównie kobiety z malutki dziećmi. Uciekli do Polski, mając przy sobie jedynie małe plecaki lub torby Oprócz traumatycznych przeżyć czasami towarzyszą im zwierzęta, pies lub kot, trzymany na rękach lub krótko na smyczy. Wojna odbiera im wszystko, a oni czują się bezradni. Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami. Do Polski przybyło już ponad 1 mln uchodźców z Ukrainy.

Kierunki uchodźcze Ukraińców przed wojną z Rosją

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-w-nocy-zbombardowano-miasta-korytarze-humanitarne-zostana-otwarte-relacja-na-zywo-6744507127904864a; https://www.money.pl/gospodarka/kanclerz-niemiec-rozwial-watpliwosci-ws-rosyjskiej-ropy-i-gazu-to-swiadoma-decyzja-6744741851933248a;html;https://wiadomosci.wp.pl/kreml-stawia-warunki-ukrainie-rosja-uzaleznia-od-nich-przerwanie-inwazji-6744717783349824a;https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-czesc-rozmow-w-poniedzialek-negocjacje-ukraina-rosja-6744683678362176a;https://wiadomosci.wp.pl/ukraina-polacy-uciekaja-z-oblezonego-mariupola-tak-mowia-o-zachowaniu-rosjan-6744696817125952a;https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-czesc-rozmow-w-poniedzialek-negocjacje-ukraina-rosja-6744683678362176a;https://nowiny24.pl/koniec-trzeciej-rundy-negocjacji-doradca-zelenskiego-informuje-o-szczegolach/ar/c1-16086527;https://nowiny24.pl/przejscie-w-budomierzu-uchodzcy-przekraczajacy-granice-maja-przy-sobie-tylko-male-plecaki-potrzebuja-praktycznie-wszystkiego/ar/c1-16086159; https://nowiny24.pl/wojna-rosjaukraina-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-7032022/ar/c1-16068149

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.