Bitwa nad Kijowem. Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie samoloty. Nocne bombardowania i walki. Rosjanie zaatakowali korytarz humanitarny. W Rzeszowie działa już interwencyjny punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

KIJÓW. RZESZÓW. Nad Kijowem toczy się bitwa powietrzna. W poniedziałek wieczorem Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty. To już trzynasty dzień rosyjskiej inwazji. W nocy zbombardowane zostały miasta Sumy i Ochtyrka – są zabici i ranni. Wśród ofiar są dzieci. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że wróg przegrupował się, by zorganizować szturm na Kijów. „Planują wysłać do stolicy najbardziej brutalne jednostki armii rosyjskiej, a także grupy Wagnera i kadyrowców” – podano. Kilka godzin po ogłoszeniu zawieszenia broni, Rosjanie mieli ostrzelać konwój humanitarny zmierzający do Mariupola.

W poniedziałek wieczorem Ukraińcy zestrzelili dwa kolejne samoloty armii rosyjskiej. Informacje przekazał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Siły Obrony Powietrznej Ukrainy zestrzeliły samolot Sił Zbrojnych Rosji nad Kijowem o godz. 20.30. O godz. 21.10 w bitwie powietrznej na obrzeżach miasta zestrzelono drugi samolot wroga” – napisał Załużny na Facebooku.

Zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-27 

Ukraiński pilot zestrzelił rosyjski pocisk manewrujący Kalib

Z kolei doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że ukraiński pilot strącił rosyjski pocisk manewrujący Kalibr. Głowica spadła na pole niedaleko Obuchowa w obwodzie kijowskim.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek rano, że od początku inwazji armia rosyjska straciła ponad 11 tys. żołnierzy. Straty sprzętowe Rosji to także 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, 3 jednostki pływające i 7 bezzałogowców.

W obwodzie kijowskim została zniszczona rosyjska kolumna wojskowa. Jak podała we wtorek agencja Ukrinform, stało się to dzięki wiadomościom na czasie o  przemieszczaniu się wrogiego sprzętu.

Korytarze humanitarne

Rano strona ukraińska poinformowała o otwarciu korytarza humanitarnego z miasta Sumy oraz Mariupola. Po południu Siły Zbrojne Ukrainy poifnormowały, że Rosjanie otworzyli ogień i nie zgodzili się na wypuszczenie cywilów.

Z Irpienia udało się ewakuować prawie trzy tysiące osób. Burmistrz Irpienia Ołeksandr Markuszyn miał otrzymać propozycję  przekazania miasta, w zamian za „darowanie życia i poprawę sytuacji  materialnej”. Na podjęcie decyzji dostał 24 godziny. Odpowiedział jednym znakiem: ” – „.  Publicznie złożył Rosjanom propozycję opuszczenia terytorium gminy Irpin  w ciągu 24 godzin i uratowania życia i zdrowia kilku tysięcy rosyjskich  poborowych.

Zarówno strona rosyjska, jak i ukraińska potwierdziły na piśmie Czerwonemu Krzyżowi chęć otwarcia korytarza humanitarnego z Zaporoża do Mariupola i z Mariupola do Zaporoża w celu ewakuacji ludzi i transportu ładunku humanitarnego – poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wzywa Rosjan do przestrzegania zawieszenia broni. – W tej chwili otrzymujemy sygnały, że Rosja ostrzeliwuje korytarz humanitarny z Zaporoża do Mariupola – powiedziała.

– Ciąży na nas odpowiedzialność, aby zagwarantować, że konflikt ten nie będzie eskalować i nie rozleje się poza Ukrainę, co byłoby bardziej  śmiercionośne i niebezpieczne. Sytuacja może wymknąć się spod kontroli.  Aby upewnić się, że nie ma miejsca dla nieporozumień w Moskwie, NATO  znacząco zwiększyło swoją obecność we wschodniej flance – powiedział we wtorek po południu Jens Stoltenberg, szef NATO. – Naród i siły zbrojne Ukrainy inspirują cały świat swoją odwagą. Atak Putina trwa. Wpływ humanitarny jest straszliwy. Wielu cywilów zginęło albo odniosło rany. 2 mln ludzi uciekło z Ukrainy. To najszybciej rozwijający się kryzys w Europie od czasów II wojny światowej. Są wiarygodne doniesienia o cywilach, którzy są ostrzeliwani w trakcie prób ewakuacji. Ostrzał cywilów jest zbrodnią wojenną i rzeczą nie do przyjęcia. Potrzebujemy realnych korytarzy humanitarnych. Mówiliśmy od miesięcy, że Putin zapłaci straszną cenę za agresję przeciwko Ukrainie i dokładnie taką cenę płaci w tej chwili. Rosja została uderzona bezprecedensowymi sankcjami i została całkowicie odizolowana.

Uchodźcy z Ukrainy

Inwazja na Ukrainę wymusiła na ludziach ucieczkę przed rosyjską  przemocą. Skryty w mgle wojny kraj opuściły już blisko 2 miliony  cywilów, z czego wielu trafiło do Polski. Punkty recepcyjne mają pełne  ręce roboty, a dworce są przepełnione. Liczba  uchodźców z Ukrainy w Niemczech stale rośnie. – Od początku rosyjskiej  inwazji niemiecka policja federalna potwierdziła przybycie ponad 64,6  tys. uchodźców wojennych – poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa  spraw wewnętrznych.

Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami. Tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy jest w Hali Kijowskiej w Młynach koło Korczowej.

Były wicepremier Włoch Matteo Salvini, mieniący się przyjacielem Władimira Putina został we wtorek bardzo chłodno przyjęty w Przemyślu. Prezydent miasta Wojciech Bakun wręczył obecnemu senatorowi Włoch, koszulkę z wizerunkiem Putina, w której ten pozował kilka miesięcy temu przed Kremlem zaś włoscy dziennikarze, powitali swojego rodaka wyzwiskami.

Prezydent miasta Wojciech Bakun wręczył obecnemu senatorowi Włoch, koszulkę z wizerunkiem Putina,
w której ten pozował kilka miesięcy temu przed Kremlem

Wsparcie Polski dodatkowymi funduszami w związku z przyjęciem przez nasz kraj uchodźców z Ukrainy – to główny temat rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z szefową PE Robertą Metsolą. – Jest pełne zrozumienie, że w tej materii jak najszybciej powinny być podjęte działania – powiedział PAP Grodzki.

W Rzeszowie działa już interwencyjny punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

Ponad 500 interwencyjnych miejsc noclegowych w budynku Full Marketu w Rzeszowie, przy ulicy Rejtana 53, czeka na potrzebujących, uciekających przed wojną w Ukrainie. Taki punkt powstał ramach współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

– Stworzyliśmy to miejsce bo wiemy, że taka pomoc w tym momencie jest bardzo potrzebna. Full Market stał się małym azylem dla ludzi, którzy w będąc w drodze mogą odpocząć, zjeść, w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej. To efekt ciężkiej pracy personelu CM Medyk i wolontariuszy którzy poświęcili swój czas i włożyli ogrom serca.  Cieszymy się, że nasz obiekt będzie służył dobrej sprawie – powiedział Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.

Potrzebujący pozostają tu od kilku godzin do jednego, dwóch dni. Otrzymują kompleksową pomoc – noclegi, wyżywienie, odzież, środki chemiczne, mogą wziąć prysznic, odpocząć przed dalszą podróżą.  Mogą również liczyć na uzyskanie niezbędnych informacji i wsparcie tłumacza. W punkcie jest ok. 500 miejsc i tym miejsca noclegowe dla rodzin. Jest kuchnia, pokój zabaw dla dzieci, punkt ambulatoryjny, wydawane są ciepłe posiłki.

Do placówki w Full Markecie, kierowane są w pierwszej kolejności osoby potrzebujące schronienia, które docierają z granicy na rzeszowski dworzec PKP. Ułatwia to zapewnienie im bezpieczeństwa i umożliwia objęcie kompleksową pomocą.

– Ten punkt jest doskonałym uzupełnieniem działań pomocowych miasta. Prowadzimy punkt informacyjny na dworcu PKP, opiekujemy uciekającymi przed wojną, wysiadającymi z pociągów i autobusów, prowadzimy zbiórki darów, wysyłamy pomoc humanitarną a teraz dzięki współpracy z Medykiem możemy zapewnić im nocleg lub odpoczynek – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W punkcie noclegowym pracują pracownicy Centrum Medycznego Medyk i wolontariusze. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz innych potrzebnych rzeczy zajmują się pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa. Ze względu na dużą liczbę matek z dziećmi, na chwilę obecną, regulamin nie pozwala na przebywanie w punkcie noclegowym ze zwierzętami.

Ponad 500 interwencyjnych miejsc noclegowych w budynku Full Marketu w Rzeszowie, przy ulicy Rejtana 53,
czeka na potrzebujących, uciekających przed wojną w Ukrainie

Liczba cywilów zabitych i rannych na Ukrainie wciąż rośnie

Liczba cywilów zabitych i rannych na Ukrainie wciąż rośnie. Ponad 800 tys. osób jest wewnętrznie przesiedlonych, jeszcze więcej próbuje uciec, ale nie mogą. Słyszymy o ostrzałach korytarzy humanitarnych. Wzywamy Rosję do przestrzegania prawa. (…) Będziemy bronić każdego cala terytorium Sojuszu. Nasze zobowiązanie dla art. 5 jest nienaruszalne – atak na jednego byłby atakiem na wszystkich – powiedział Antony Blinken, sekretarz Stanu USA.

Wojna na Ukrainie zakończy się dla Rosji całkowitą porażką, którą można będzie porównać jedynie z upadkiem nazistowskich Niemiec – twierdzi agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ujawnia też, że agenci FSB nic nie wiedzieli o planach inwazji. W dokumencie, który został opublikowany na stronie internetowej rosyjskiego działacza na rzecz praw człowieka, opisał wojnę w Ukrainie jako „całkowitą porażkę”, którą można porównać jedynie z upadkiem nazistowskich Niemiec.

Brytyjski dziennik „The Times” opisuje dokument, który napisany został prawdopodobnie przez jednego z analityków FSB, a następnie opublikowany przez rosyjskiego działacza na rzecz praw człowieka Władimira Oseczkina na jego antykorupcyjnej stronie internetowej Gulagu.net.

Więcej na: https://www.o2.pl/informacje/bitwa-nad-kijowem-ukraincy-zestrzelili-dwa-rosyjskie-samoloty-6744832203324000a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-zlikwidowany-rosyjski-general-zginal-pod-charkowem-relacja-na-zywo-6744869979621984a; https://wiadomosci.wp.pl/analityk-fsb-ta-wojna-bedzie-totalna-porazka-6745062782863936a; https://nowiny24.pl/wojna-rosjaukraina-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-8032022/ar/c1-1606814; https://nowiny24.pl/matteo-salvini-w-przemyslu-wloski-przyjaciel-wladimira-putina-nie-spodziewal-sie-tak-chlodnego-przyjecia-zdjecia-wideo/ar/c1-16087939

Fot. Archiwum/Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.