Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy na Wasylków. Lotnisko, skład amunicji i ropy w ogniu. Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola. We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów. Co się dzieje na Podkarpaciu? Sytuacja na granicy. Pomoc uchodźcom

CHARKÓW. KIJÓW. MARIUPOL. PRZEMYŚL. Trwa siedemnasty dzień wojny. Silny atak rakietowy na Wasylków. – Rano rosyjskie pociski spadły na lotnisko, skład amunicji i ropy – przekazała burmistrz miasta. W pobliżu Kijowa Rosjanie nacierają od północny — od wsi Zazymia i od Wiszenki na południu — precyzują Siły Zbrojne Ukrainy. Ofensywa odniosła częściowe sukcesy. Walki toczą się też w Irpieniu i Hostomelu. Rosjanie próbują przebić się do Odessy. Rosja traci żołnierzy, czołgi i samoloty. Jest najnowszy bilans ukraińskich służb.

Ostrzelane lotnisko w Wasylkowie. Zastało całkowicie zniszczone – poinformował mer Wasylkowa. Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że ukraińskie siły zbrojne powstrzymują ofensywę rosyjską na wszystkich kierunkach. Rosyjscy wojskowi otworzyli w piątek ogień z broni strzeleckiej do cywilów czekających na ewakuację w mieście Bucza w obwodzie kijowskim.

W schronie na terenie meczetu w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy ukrywa się prawie 90 obywateli Turcji, w tym ponad 30 dzieci – poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosja nasili terrorystyczne metody prowadzenia wojny, a także ataki rakietowe i bombardowania infrastruktury cywilnej – poinformował w piątek sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Rosjanie  ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej  części Ukrainy – przekazał w sobotę szef władz obwodu kirowohradzkiego  Andrij Rajkowycz. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Aktualna mapa rosyjskich ataków

Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola

– Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola,  będziemy informować, jak sprawa się rozwija (…) Sytuacja jest  skomplikowana, trwa bezustanny ostrzał – powiedział miejscowym mediom szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują na obszarach, gdzie podejmowane są próby ewakuacji ludności cywilnej i dostarczenia pomocy poprzez korytarze humanitarne – ogłosiły w sobotę władze obwodów kijowskiego i donieckiego. Ich oświadczenia cytuje agencja Reutera.

Ponad 60 budynków zostało zniszczonych w wyniku ostrzału wsi Rubci i Jaźkiwka w obwodzie donieckim. Na miejscu pracuje policja. Z Rubci ewakuowano 29 osób, siedmioro dzieci ewakuowano z Jaźkiwki. 

„Oblężony Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie. 1582 zabitych cywilów w 12 dni, nawet pochowanych w masowych grobach, takich jak ten. Niezdolny do pokonania armii ukraińskiej Putin bombarduje nieuzbrojonych, blokuje pomoc humanitarną. Potrzebujemy samolotów, aby powstrzymać rosyjskie zbrodnie wojenne!” – napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ. 

Oblężony Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie.
1582 zabitych cywilów w 12 dni, nawet pochowanych w masowych grobach, takich jak ten

W ciągu 16 dni rosyjskiej agresji zginęło 79 dzieci, a prawie 100 zostało rannych. Większość ofiar to mieszkańcy Kijowa, Charkowa, Doneicka, Chersonia i Żytomierza – podaje ukraińska Prokuratura Generalna. 

Śledczy podkreślają, że liczba nie jest ostateczna, ponieważ do wielu miejsc nie udało się jeszcze dotrzeć ze względu na aktywne działania wojskowe Rosjan. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało 280 placówek oświatowych i 10 szpitali dziecięcych. Rosjanie niszczą średnio 17 szkół dziennie. Prokuratura podkreśla, że wszystkie przypadki przestępstw popełnione przez rosyjską armię są rejestrowane i będą przekazane do odpowiednich instytucji.

Jak informuje agencja AFP, szykują się nowe rozmowy Putin – Macron – Scholz.

Opór, jaki naród ukraiński stawia rosyjskiemu najeźdźcy, już wszedł do historii, ale nie wolno jeszcze spoczywać na laurach – zaapelował w sobotę w oświadczeniu wideo opublikowanym w serwisie Facebook prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Aktualne straty rosyjskiej armii

We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów

We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów o wartości ponad 700 milionów euro – poinformował w sobotę minister finansów Daniele Franco. Pogratulował włoskiej Gwardii Finansowej, która przeprowadziła te operacje.

Ostatnia operacja zamrożenia majątku miała miejsce w piątek w porcie w Trieście, gdzie funkcjonariusze policji finansowej zatrzymali wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Mielniczenki, objętego sankcjami UE. Tydzień wcześniej zajęte zostały w Ligurii jachty Aleksieja Mordaszowa i Giennadija Timczenki.

Wśród skonfiskowanego majątku są też między innymi szacowane na 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa.

Z Kolumbii, Jamajki, Finlandii… Tysiące obcokrajowców ciągną do Ukrainy, by walczyć

Obywatele wielu krajów zmierzają do Ukrainy, by dołączyć do Międzynarodowej Obrony Terytorialnej. Wśród nich są obywatele Wielkiej Brytanii, Finlandii, a nawet Kolumbii czy Jamajki.

Tysiące ochotników z całego świata przyłączyły się już do działań wojennych w Ukrainie. Nie wiedzą, kiedy i czy w ogóle wrócą do domu. Niektórzy nie mają żadnego przeszkolenia wojskowego, inni to weterani. Jak podaje „Reuters”, tych pierwszych doświadczeni żołnierze nazywają „łowcami kul” lub „turystami wojennymi”. Władze niektórych państw apelują, by osoby bez przeszkolenia wojskowego nie zgłaszały się do udziału w wojnie.

Wszyscy ochotnicy z zagranicy podpisują kontrakt z rządem Ukrainy. Następnie są przydzielani do grup szkoleniowych, w których oceniane jest ich doświadczenie zawodowe. Chętnych do wstąpienia do Międzynarodowej Obrony Terytorialnej jest mnóstwo.

Jak podał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, do ukraińskiej administracji zgłosiło się dotąd w tej sprawie aż 16 tys. osób. Wśród nich są obywatele Wielkiej Brytanii, Finlandii, Afganistanu, Iraku a nawet Jamajki i Kolumbii. Nie wiadomo jednak, ilu z nich trafiło na front. Punkt obsługi ochotników działa we Lwowie.

Wśród ochotników znalazł się Fin, którego jedynym uzasadnieniem chęci walki miały być słowa: „Po prostu chcę zabijać Rosjan”, o czym opowiedział w rozmowie z agencją „Reuters” 29-letni Michael Ferkol.

Obywatele wielu krajów zmierzają do Ukrainy, by dołączyć do Międzynarodowej Obrony Terytorialnej

 Bayraktar zniszczył rosyjskie dowództwo pod Kijowem. Jest nagranie

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy przekazał, że wojskom Kijowa udało się zniszczyć rosyjski punkt dowodzenia pod Kijowem. Z kolei MSZ Ukrainy wzywa świat do reakcji na porwanie przez Rosjan mera Melitopola.

Wojsko ukraińskie zniszczyło rosyjski punkt dowodzenia pod Kijowem – poinformował w piątek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

„Kilka minut temu zniszczono wrogi punkt dowodzenia na kierunku kijowskim. Nasze siły powietrzne działają!” – napisał w mediach społecznościowych.

MSZ Ukrainy wezwało natomiast w piątek wieczorem świat do zareagowania na porwanie przez Rosjan mera Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy – Iwana Fedorowa.

Porwanie 11 marca przez Rosjan mera Melitopola jest jednym z przykładów poważnego łamania przez Rosję norm i zasad prawa międzynarodowego – podkreśla MSZ.

Co się dzieje na Podkarpaciu? Sytuacja na granicy. Pomoc uchodźcom

Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami.

Dworzec PKP w Przemyślu od dwóch tygodni nieustanie tętni życiem, dniem i nocą przewijają się tu tłumy. To obecnie jedna z największych sypialni na Podkarpaciu, miejsce które co dnia przyjmuje tysiące nowych osób, zarówno uchodźców, wolontariuszy, jak i dziennikarzy. To miejsce, na które zwrócone są oczy całego świata.

Dworzec PKP w Przemyślu od dwóch tygodni nieustanie tętni życiem, dniem i nocą przewijają się tu tłumy

Nad ranem na dworcu kolejowym w Brzesku miała miejsce akcja związana z przesiadką 400 uchodźców z Ukrainy do zastępczego pociągu. Ich skład zderzył się z sarną i uległ uszkodzeniu. Akcję koordynowało 23 strażaków z Brzeska i okolic.

Solidarność z napadniętym przez Rosję narodem ukraińskim wyraziła Rada Miejska w Przemyślu w przyjętej rezolucji. Jednocześnie zwrócono się o „ostracyzm i osób i organizacji w jakikolwiek sposób wspierających Władimira Putina i Rosję, do czasu całkowitego wycofania się wojsk rosyjskich z Ukrainy i zaprzestania jakiejkolwiek formy agresji”.

W Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu schronienie znalazło kilkanaście osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Wszyscy uchodźcy to mieszkanki Lwowa, młode mamy z dziećmi i jedna babcia.

Na pomoc Ukrainie. Pod takim hasłem w Galerii Sztuki przy ul. Akademickiej 8 w Dębicy w sobotę 12 marca 2022 r. otwarty zostanie Kiermasz Artystyczny, podczas którego będzie można nabyć w przystępnych cenach dzieła sztuki, wykonane różnymi technikami.

Miasto Sanok do pomocy uchodźcom z Ukrainy zaprosiło swoje miasta partnerskie. Do Sanoka dotarł już transport z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy z Reinheim w Niemczech. W najbliższych godzinach ma przyjechać 14 ciężarówek z pomocą humanitarną.

Więcej na: https://www.niedziela.pl/artykul/77457/Inwazja-na-Ukraine-NA-ZYWO; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-wolodymyr-zelenski-o-rosjanach-jak-terrorysci-z-isis-relacja-na-zywo-6746285618788960a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-wolodymyr-zelenski-o-rosjanach-jak-terrorysci-z-isis-relacja-na-zywo-6746285618788960a; https://www.o2.pl/informacje/z-kolumbii-jamajki-finlandii-tysiace-obcokrajowcow-ciagna-do-ukrainy-by-walczyc-6746393406110304a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-bayraktar-zniszczyl-rosyjskie-dowodztwo-pod-kijowem-jest-nagranie-6746254383049280a; https://nowiny24.pl/wojna-rosjaukraina-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-12032022/ar/c1-16068149; https://nowiny24.pl/wojna-rosjaukraina-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-12032022/ar/c1-16068149; https://nowiny24.pl/dworzec-kolejowy-w-przemyslu-to-najwazniejszy-przystanek-w-rozkladzie-jazdy-pociagow-tu-dla-wielu-rozpoczynaja-sie-podroze/ar/c1-16095135

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.