Wojna w Ukrainie. Zełenski w Kongresie USA. „Mam marzenie”. Rozmowy w Kijowie. Zelenski w parlamencie Kanady. Odessa czeka na rosyjski desant. Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy

KIJÓW. WASZYGTON. RZESZÓW. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przez połączenia wideokonferencyjne wystąpił przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. – Nawet przez chwilę nie pomyśleliśmy o tym, żeby się poddać – powiedział Zełenski, witany na stojąco oklaskami. Stanowcze słowa skierował do prezydenta USA Joe Bidena.

Jestem dumny, zwracając się do was z naszej stolicy, z Kijowa – miasta ostrzeliwanego i bombardowanego przez rosyjskich żołnierzy codziennie. Miasta, które się nie poddaje. Miasta, które nawet przez sekundę nie myśli o poddaniu się, tak jak wiele innych miast w naszym pięknym kraju. Mam zaszczyt mówić do was w imieniu narodu ukraińskiego – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Kongresie USA. Wcześniej powitała go burza oklasków. Wszyscy obecni na sali wówczas wstali, a Zełenskiego przyjęto słowami: „Sława Ukrainie”.

– Rosja prowadzi ofensywę nie tylko przeciwko naszym miastom, ale przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, naszemu pragnieniu szczęścia, bo nasze narodowe marzenie jest takie same jak macie wy, Amerykanie. Potrzebujemy waszego zrozumienia. Przypomnijcie sobie Pearl Harbor, 11 września – my tego doświadczamy teraz codziennie – powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski w Kongresie USA: „Mam marzenie”, znacie te słowa

Rosja zamieniła ukraińskiego niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi. Rosyjscy żołnierze wystrzelili już niemal tysiąc rakiet, niezliczone bomby, używają dronów, żeby mordować nas. To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat – stwierdził Zełenski. – Waży się los Ukrainy – podkreślił. – Prosimy o odpowiedź na ten koszmar. Czy to zbyt dużo? – pytał Zełenski. – „Mam marzenie”, znacie te słowa. Ja mówię dzisiaj: mam potrzebę obrony naszego nieba – mówił przywódca Ukrainy, ponownie apelując o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad jego krajem. – Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów. Macie je, ale one teraz są na ziemi – mówił Zełenski.

Nowe sankcje potrzebne są każdego tygodnia, dopóki Rosja się nie zatrzyma. Wszystkie firmy z USA powinny wyjść z Rosji – apelował do Kongresu USA Wołodymyr Zełenski. – Powojenne instytucje międzynarodowe nie działają, potrzebujemy nowych instytucji i nowego sojuszu – zastrzegał. Dodał, że „Rosja nie powinna otrzymać z USA ani centa, by mogła zabijać ludzi w Ukrainie”. Pokazał również wideo przedstawiające sytuację w Ukrainie. – Zobaczcie, co Rosjanie zrobili z naszym krajem – powiedział. Film zakończono apelem: „Zamknijcie niebo nad Ukrainą”.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz „historyczną sprawiedliwość”. Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena.

Mój wiek zatrzymał się w miejscu, kiedy przestało bić serce setki dzieci. Naprawdę nie widzę sensu w życiu, jeśli nie potrafimy zapobiec śmierci. Jako lider mojego narodu zwracam się do prezydenta Bidena: pan jest przywódcą kraju i życzę panu, żeby stał się liderem świata, bo bycie liderem świata oznacza bycie liderem pokoju. Dziękuję – zakończył swoje wystąpienia przed Kongresem USA Wołodymyr Zełenski.

Wojna w Ukrainie. Rozmowy w Kijowie

We wtorek wieczorem Zełenski rozmawiał z szefami trzech państw: Polski – Mateuszem Morawieckim,
Czech – Petrem Fialą i Słowenii – Janezem Janszą oraz wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim

We wtorek wieczorem Zełenski rozmawiał z szefami trzech państw: Polski – Mateuszem Morawieckim, Czech – Petrem Fialą i Słowenii – Janezem Janszą oraz wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy. Amerykański Senat jednogłośnie uchwalił we wtorek rezolucję potępiającą prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie.

Zelenski w parlamencie Kanady

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski we wtorek wystąpił online w parlamencie Kanady. Zaapelował o pomoc w przywróceniu pokoju na Ukrainie i dalsze wsparcie w walce z rosyjską inwazją.

Agresja Rosji to próba anihilacji ukraińskiego narodu, zniszczenia naszej przyszłości – mówił Zełenski. – Chciałbym, żebyście to zrozumieli – powtarzał, przypominając kolejne bombardowania na Ukrainie i porównując ukraińskie miasta z kanadyjskimi.

Rosyjskie maszyny w ogniu. Mocne uderzenie Ukrainy w Chersoniu

Zajęta przez Rosjan baza lotnicza w Chersoniu została zaatakowana przez Ukraińców. Uszkodzonych i zniszczonych zostało kilka śmigłowców.

W niedzielę w Chersoniu – mieście na południu Ukrainy, położonym nad Dnieprem – odbył się protest przeciwko inwazji Rosji. Rosjanie chcą tam stworzyć coś na wzór tzw. „republik ludowych” – Donieckiej i Ługańskiej. Stanowczo sprzeciwiają się temu mieszkańcy Chersonia, którzy wyszli na ulice miasta.

Sprawy w swoje ręce wzięli Ukraińcy żołnierze, którzy w nocy, po raz drugi od wybuchu wojny, ostrzelali zajętą przez Rosjan bazę lotniczą w Chersoniu. Zdjęcie satelitarne od Planet Labs potwierdzają, że ​​siły ukraińskie uszkodziły i zniszczyły kilka rosyjskich śmigłowców.

Na zdjęciach widać wiele dużych źródeł ognia, w tym kilka płonących helikopterów. Gęsty czarny dym wydobywający się z różnych miejsca może zasłaniać dodatkowe uszkodzenia poza tym, co jest widoczne gołym okiem.

Siły rosyjskie przeniosły ostatnio dziesiątki helikopterów do bazy lotniczej Chersoniu. Ponadto obecnie znajduje się tam ogromna liczba pojazdów.

Zajęta przez Rosjan baza lotnicza w Chersoniu została zaatakowana przez Ukraińców

Odessa czeka na rosyjski desant

Mieszkańcy Odessy budują umocnienia, zbierają zapasy i wierzą, że są w stanie odeprzeć rosyjski atak. Czternaście rosyjskich okrętów płynie w kierunku Odessy. Groźba desantu.

W porównaniu z Kijowem Odessa dzisiaj to inny świat. Na ulicach wciąż widać sporo ludzi, w niedzielę na największym miejskim rynku Priwoz były wręcz tłumy. Towarów nie brakuje, można dostać wszystko, czego się potrzebuje. Otwarte są nawet niektóre z lokali serwujących fast food, ale przede wszystkim można usiąść w kawiarni i wypić kawę.

Trzy grupy okrętów, w tym desantowe 

Według wstępnej analizy ukraińskich sił zbrojnych kawalkada okrętów podzielona jest na trzy grupy: dwie składają się z okrętów wojennych, druga – z kilku okrętów desantowych. Na czele grupy północnej prawdopodobnie płynie holownik lub trałowiec, za nim są dwa desantowce i kolejny holownik. Wśród nich ma być okręt desantowy Piotr Morgunow, 120-metrowej długości jednostka projektu 11711 zwodowana w grudniu 2020 roku w stoczni w Kaliningradzie.

Druga grupa jednostek ma się składać z mniejszych okrętów wojennych, takich jak korwety rakietowe. Grupie południowej przewodzi krążownik typu Moskwa. Prawdopodobnie w tej armadzie znajdują się trzy okręty desantowe oraz mniejszy okręt wojenny, przypuszczalnie korweta rakietowa.

Według wstępnej analizy ukraińskich sił zbrojnych kawalkada okrętów podzielona jest na trzy grupy:
dwie składają się z okrętów wojennych, druga – z kilku okrętów desantowych

Alarmy przeciwlotnicze w Odessie

Według portalu :The Kiyv Independent” w środe rano m.in. w Odessie słyszane były alarmy przeciwlotnicze. – Rosyjskie okręty ostrzelały wybrzeże w pobliżu Odessy. W wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne – podały portalowi władze miasta.

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy

Od środy, 16 marca, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie przyjmuje wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została podpisana przez Prezydenta RP w ostatnią sobotę. Zapisy specustawy umożliwiają m. in. legalny pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce przez półtora roku oraz wypłatę świadczeń socjalnych, finansowanych z budżetu państwa. Część świadczeń będzie wypłacana za pośrednictwem jednostek samorządowych, w przypadku Rzeszowa przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Nabór wniosków MOPS w Rzeszowie rozpoczął w środę – 16 marca. Ważne – warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku o świadczenia jest posiadanie przez uchodźcę numeru PESEL. Te są nadawane w uruchamianym w środę specjalnym punkcie Urzędu Miasta Rzeszowa, przy ul. Langiewicza 15. Punkt będzie działał przez pięć dni tygodnia (poniedziałek-piątek) w godz. od 9 do 17. Na miejscu będzie można zrobić zdjęcie, obsługa będzie prowadzona także w języku ukraińskim.

Wnioski o wypłatę świadczeń można składać od 16 marca osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie przy ul. Jagiellońskiej 4 – Sala Obsługi Mieszkańców w godzinach od 9.00 do 17.00, przez pięć dni tygodnia, od poniedziałku do piątku – mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

O jakie świadczenia, finansowane z budżetu państwa, będą mogli występować do MOPS mieszkający w Rzeszowie uchodźcy z Ukrainy?

Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny (na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym) i który został wpisany do rejestru PESEL, przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł  na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Uchodźcy mogą starać się także o świadczenia pieniężne i niepieniężne określone w ustawie o pomocy społecznej oraz świadczenia rodzinne.

Ponadto o wypłatę świadczeń mogą ubiegać się osoby, które zapewniają w Rzeszowie zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.

Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju świadczeń, tego, komu one przysługują i w jakiej wysokości dostępne będą na stronie internetowej www.mopsrzeszow.pl

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-zelenski-w-kongresie-usa-6747881420991232a; https://www.o2.pl/informacje/rosyjskie-maszyny-w-ogniu-mocne-uderzenie-ukrainy-w-chersoniu-6747839920683776a; https://wiadomosci.wp.pl/misja-specjalna-w-kijowie-nieoficjalne-kulisy-podrozy-pociagiem-przez-ukraine-6747901263690464a; https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-16/wojna-rosja-ukraina-czternascie-rosyjskich-okretow-plynie-w-kierunku-odessy-grozba-desantu/ ; https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-16/wojna-rosja-ukraina-czternascie-rosyjskich-okretow-plynie-w-kierunku-odessy-grozba-desantu/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.