Wojna w Ukrainie. Łukaszenka jasno się określił. Te słowa nie powinny zostawiać wątpliwości. Siły rosyjskie zbombardowały w piątek koszary ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował pomysł Jarosława Kaczyńskiego o pokojowej misji NATO w Ukrainie. Gen. Ben Hodges mówi o „punkcie zwrotnym” wojny w Ukrainie. Samobieżny zestaw przeciwlotniczy 9K33 Osa. Ważne wsparcie dla Ukrainy

MIŃSK. KIJÓW. MARIUPOL. RZESZÓW. Trwa 24. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Nie popierałem żadnych działań wojennych i nigdy ich nie poprę – powiedział Alaksandr Łukaszenka. Białoruś jest ciągle podejrzewana o pomoc Rosji w wojnie w Ukrainie. Tymczasem Rosja po raz pierwszy użyła pocisku hipersonicznego „Kinzhal”, aby uderzyć w cele w zachodniej Ukrainie. Ten porusza się z prędkością 11 tys. km/h. Z kolei Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Kreml może szykować prowokacje na własnym terytorium. Powód? Uzasadnienie powszechnej mobilizacji. Siły rosyjskie zbombardowały w piątek koszary ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował pomysł Jarosława Kaczyńskiego o pokojowej misji NATO w Ukrainie

Nie popierałem żadnych działań wojennych i nigdy ich nie poprę. Chcę  żebyście zrozumieli i wiedzieli, że ani dla Rosji, ani dla Japonii, ani  dla Ukrainy, ani dla Ameryki, wojna nie jest do przyjęcia. Co dotyczy  naszych relacji i wsparcia dla Rosji w każdej sytuacji jesteśmy  sojusznikami, podpisaliśmy stosowne porozumienia – powiedział białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka.

Białoruski dyktator Alaksander Łukaszenka (z lewej) i prezydent Rosji Wołodymir Putin

Agencja Bloomberga przekazała, że Rosja po raz pierwszy użyła pocisku hipersonicznego „Kinzhal”, aby uderzyć w cele w zachodniej Ukrainie. Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Kreml może szykować prowokację na własnym terytorium, aby uzasadnić powszechną mobilizację.

– Żeby być skutecznym na polu walki, musimy posiadać nowoczesną broń i wzmocnioną armię. Albo za nasze bezpieczeństwo zapłacimy wyższymi wydatkami, albo zapłacimy krwią naszych żołnierzy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow o pokojowej misji NATO w Ukrainie

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował pomysł Jarosława Kaczyńskiego o pokojowej misji NATO w Ukrainie. Określił go jako „demgagogiczny”. W wypowiedzi dla państwowej agencji TASS stwierdził, że byłaby to okazja do przejęcia kontroli nad zachodnią Ukrainą przez polski kontyngent.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował pomysł Jarosława Kaczyńskiego o pokojowej misji NATO w Ukrainie

– Nie wykluczam, że gdyby nagle taka decyzja (o misji pokojowej NATO – red.) została podjęta, to oznaczałoby, że podstawą takiej misji pokojowej byłby polski kontyngent, który przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele z Lwowem. I pozostałby tam długi okres. Wydaje mi się, że tak właśnie jest – powiedział Ławrow w propagandowej wypowiedzi dla TASS.

– Suwerenność i integralność terytorialna, a także niezależność państwowa są i pozostaną tak zwaną czerwoną linią w obecnych negocjacjach pokojowych z Rosją – oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.  Podkreślił, że to „jedyna szansa dla Rosji, by ograniczyć szkody spowodowane jej własnymi błędami”.

Nowe zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar ukazują nowe rosyjskie okopy na północny zachód od Kijowa między Hostomelem a Ozerą. Ma to świadczyć o zmianie przez Rosjan taktyki, która zmierza w kierunku długoterminowej i statycznej wojny.

Od początku działań wojennych rosyjskie lotnictwo przeprowadziło 1403 naloty na Ukrainę – podał w sobotę na Facebooku ukraiński sztab generalny.

Siły rosyjskie zbombardowały w piątek koszary ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy. W sobotę rano wciąż trwała tam akcja ratunkowa. Nie ma oficjalnego bilansu ofiar, ale według stacji CNN zginęły dziesiątki żołnierzy.

Doradca szefa MSW Ukrainy, Wadym Denysenko przekazał, że w Mariupolu, który jest oblężony przez Rosjan, trwają walki o zakłady Azovstal, jeden z największych w Europie kombinatów metalurgicznych. Polityk dodał, że zakłady są całkowicie zniszczone.

Korytarze humanitarne na Ukrainie

– Korytarzami humanitarnymi na Ukrainie ewakuowanych zostałojuż ponad 180 tys. cywilów, a tym ostatniej doby 9 tys. osób z oblężonego Mariupola – ogłosił w nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

55,7 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło dotąd do Włoch od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podało w sobotę MSW w Rzymie. Minionej doby do tego kraju przyjechało ponad 2 tys. osób.

Brytyjski premier Boris Johnson na konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool powiedział: – Prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę nie dlatego, że bał się jej wejścia do NATO, ale bo obawiał się idącego z Ukrainy przykładu wolności i demokracji, co mogłoby zagrozić jego rządom.

– To było paranoiczne przemówienie. Putin był wyraźnie zdenerwowany. Nazwał wszystkich inaczej myślących zdrajcami i powiedział, że społeczeństwo powinno się z nich oczyścić. Przesłanie było zrozumiałe: Kreml rozpoczyna czystkę na masową skalę – powiedział w rozmowie z Tatianą Kolesnychenko o niedawnym wystąpieniu Putina były rosyjski premier Michaił Kasjanow, obecnie opozycjonista.

Gen. Ben Hodges mówi o „punkcie zwrotnym” wojny w Ukrainie

Ukraina walczy z rosyjskim najeźdźcą już od 25 dni. Były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges uważa, że wkrótce może dojść do „punktu zwrotnego” w tym starciu. Jego zdaniem, siły ukraińskie mogą zacząć odzyskiwać przewagę.

Były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges był gościem kongresu Platformy Obywatelskiej „Bezpieczna Polska”. Podczas zdalnego wystąpienia pozwolił sobie na ocenę sytuacji w Ukrainie.

Za około dwa tygodnie siły rosyjskie dotrą do punktu zwrotnego. Nie mówię, że wojna się wtedy skończy, ale siły ukraińskie mogą zacząć wtedy zyskiwać przewagę  stwierdził Hodges. – Zadbamy o to, aby nie powtórzył się rok 1939 – zapewnił również Hodges. – Polska jest sumieniem NATO i powinniśmy zwracać na to uwagę – dodał.

Samobieżny zestaw przeciwlotniczy 9K33 Osa. Ważne wsparcie dla Ukrainy


Obok stacjonarnych systemów przeciwlotniczych S-300, na Ukrainę dotarły także samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Osa. Choć zostały zaprojektowane pół wieku temu, pozostają nadal groźną i skuteczną bronią. Czym jest i jak działa zestaw 9K33 Osa?

Jak poinformował niedawno serwis Euromaidan PR, do Ukrainy dotarły zestawy przeciwlotnicze, o które prosiły władze tego kraju. Są one szczególnie ważne, ponieważ Rosjanie – choć nie wywalczyli panowania w powietrzu – mają znaczną przewagę w liczbie samolotów i śmigłowców. Do tego skuteczna obrona przeciwlotnicza pozwala na zestrzelenie przynajmniej części rosyjskich pocisków manewrujących i balistycznych.

Jednym z takich systemów jest stacjonarny S-300. Obok niego Ukraina otrzymała także samobieżne zestawy przeciwlotnicze 9K33 Osa (w kodzie NATO: SA-8 Gecko).

Obok stacjonarnych systemów przeciwlotniczych S-300, na Ukrainę dotarły także samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Osa

Samobieżny zestaw przeciwlotniczy 9K33 Osa

Tym, co wyróżnia Osy, jest ich mobilność i pełna autonomia zestawu. Wszystko, co potrzebne do jego działania, znajduje się na jednym podwoziu: wyrzutnia rakiet, radar pozwalający na wykrywanie i śledzenie celów, a także system kierowania ogniem. Osa weszła do służby w 1970 roku i była pierwszym w pełni autonomicznym, rakietowym zestawem przeciwlotniczym świata.

Zestaw waży około 18 ton i ma 9 metrów długości. Na wyrzutni znajduje się sześć naprowadzanych radiowo pocisków 9K33 o zasięgu – w wersji zmodernizowanej – do 15 kilometrów, pozwalających na zwalczanie celów na pułapie do 9 kilometrów. Radar pozwala na wykrywanie celów z odległości około 30 km. Zasięg śledzenia jest mniejszy – wynosi około 20 km.

Mobilna obrona przeciwlotnicza

Zastosowanie w zestawie rozwiązania to efekt starań, jakie przed laty przywiązywano w Związku Radzieckim do zapewnienia przeciwlotniczej osłony nacierającym wojskom pancernym. Zestawy przeciwlotnicze, takie jak ZSU-23-4, 2K22 Tunguska czy 9K33 Osa miały poruszać się razem z nimi, ochraniając atakujące czołgi w ruchu, a nie jako stacjonarne punkty obrony przeciwlotniczej.

Następstwem takiej koncepcji jest m.in. nietypowa budowa – Osa, mimo swojej masy i gabarytów, jest amfibią, zdolną do forsowania z marszu przeszkód wodnych. Zestawy tego typu są eksploatowane m.in. przez Polskę.

Podczas wojny w Ukrainie stosują je zarówno Rosjanie, jak i strona ukraińska, a w internecie pojawiły się zdjęcia, pokazujące przejmowanie przez Ukraińców porzuconych, rosyjskich zestawów.

9K33 Osa – współczesne użycie bojowe

Zestawy Osa zostały z powodzeniem wykorzystane podczas wielu współczesnych konfliktów, jak walki w Syrii, Donbasie czy Jemenie. Podczas niedawnej wojny w Górskim Karabachu były stosowane przez obie strony, zaliczając zestrzelenia m.in. samolotów szturmowych Su-25, a także dronów Bayraktar TB2.

Dla Ukrainy zestawy tej klasy będą cennym wzmocnieniem, pozwalającym na uzupełnienie – najprawdopodobniej – poniesionych strat i uszczelnienie przeciwlotniczego parasola systemem o możliwościach znacznie większych, niż naramienne wyrzutnie MANPADS, jak Stinger czy polski Piorun.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Na terenie hal Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, gdzie jest punkt zakwaterowania uchodźców, powstało centrum medyczne – poinformował w sobotę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W halach Ptak Warsaw Expo ma możliwość zakwaterowania prawie 7 tys. osób. W każdej sekcji, w której przebywa około tysiąca osób jest zorganizowana kantyna, specjalne kontenery sanitarne i łazienkowe oraz punkt medyczny pomocy doraźnej.

Uruchomiony w środę przy ul. Langiewicza 15 punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-nocne-oredzie-prezydenta-zelenskiego-wojne-trzeba-przerwac-relacja-na-zywo-6748763310021376a; https://wiadomosci.wp.pl/gen-ben-hodges-mowi-o-punkcie-zwrotnym-wojny-w-ukrainie-podaje-termin-6748931662945088a; https://tech.wp.pl/samobiezny-zestaw-przeciwlotniczy-9k33-osa-wazne-wsparcie-dla-ukrainy,6748881282693952a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.