Wojna. Rosja atakuje Ukrainę – trwa inwazja. Nocny ostrzał Charkowa. Amerykański generał: Rosja ma już tylko tydzień na podbój Ukrainy, jej generałom „kończy się czas”. Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

KIJÓW. MARIUPOL. CHARKÓW. PODKARPACIE. Trwa 25. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W sobotę Rosjanie użyli nowej broni do ataku na Kijów. W Mariupolu nadal trwa akcja ratownicza, pod gruzami teatru może znajdować się nawet 1300 osób, nie wiadomo, czy żyją. Ukraińskie siły zbrojne donoszą, że rosyjska ofensywa utknęła.

Rosyjskie elity chcą obalić Putina? Takie rewelacje przekazuje serwis The Kyiv Independent, powołując się na wywiad wojskowy Ukrainy. Według tych informacji, przeciwnicy prezydenta chcą odnowić więzi z Zachodem. Następcą Putina miałby zostać Aleksander Bortnikow, szef agencji bezpieczeństwa FSB.

Ukraiński wywiad twierdzi, że w ciągu najbliższego dnia-dwóch Białoruś przystąpi do wojny z Ukrainą po stronie Rosji.

Ukraiński resort obrony informuje, że Rosjanie rozpoczęli mobilizację mężczyzn do 65. roku życia w okupowanych Doniecku i Ługańsku.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przekazał, że Rosja przygotowuje się do wykorzystania nieletnich w swojej inwazji na Ukrainę. Ukraiński wywiad twierdzi: – Rosyjscy okupanci wysyłają kolejną grupę terrorystyczną w celu wyeliminowania najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego Ukrainy. Do Ukrainy zaczęły przybywać regularne grupy bojowników związane z Jewgienijem Prigojinem (Grupa Wagnera).

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 115 dzieci, a 140 zostało rannych.

Władze regionalne Kreminnej informują: – W Kreminnej w obwodzie ługańskim ostrzelano dom starców przy użyciu czołgu. Zginęło 56 osób. Do zdarzenia doszło 11 marca, ale dopiero teraz udało się dotrzeć do miejsca tragedii.

Syreny przeciwlotnicze w rejonie Winnicy, Kijowie i Umaniu.

Wojska rosyjskie zrzuciły bombę na szkołę artystyczną w Mariupolu. Było około 400 cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.

Ukraina tymczasowo zakazuje działalności 11 partii prorosyjskich. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zawiesiła działalność 11 prorosyjskich partii politycznych, w tym Platformy Opozycyjnej – Za Życie, do czasu zniesienia stanu wojennego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zawiesza działalność stron powiązanych z Rosją na Ukrainie. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podjęła decyzję o zawieszeniu działalności na Ukrainie szeregu stron powiązanych z państwem agresorem.

Sankcje zamroziły rezerwy walutowe, ale dzięki sprzedaży surowców, Rosja buduje nowe rezerwy. Dlatego konieczne są dalsze sankcje obejmujące zaraz importu rosyjskich surowców energetycznych. A jak to zrobić to już we wtorek wskaże @PIE_NET_PL w nowym raporcie – uważa Andrzej Kubisiak z PIE.

Wicepremier UkrainyIryna Wereszczuk uważa: – Ukraina oczekuje 20 marca siedmiu korytarzy humanitarnych, w tym z Mariupola. Korytarze znajdują się w obwodach kijowskim, charkowskim i donieckim.

Radio Swoboda poinformowało, że Kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji. Setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii.

Szwajcaria jest gotowa do mediacji lub prowadzenia negocjacji. Powiedział o tym prezydent konfederacji Ignazio Cassis, przemawiając na wiecu w Bernie pod hasłem „Solidarność z Ukrainą , zatrzymać wojnę!”

Nocny ostrzał Charkowa

W nocnym ostrzale Charkowa zginęło 5 cywilów, w tym jedno dziecko. Asystent komendanta policji obwodu charkowskiego Wjaczesław Markow przekazał, że w trakcie nocnego ostrzału Charkowa zginęło 5 cywilów, w tym 9-letni chłopiec. Markow zaznaczył, że jest to tylko bilans ofiar z jednej dzielnicy tego miasta.

Amerykański generał: Rosja ma już tylko tydzień na podbój Ukrainy, jej generałom „kończy się czas”

Zdaniem amerykańskiego generała Rosji kończy się „siła robocza” i amunicja. Na podbój Ukrainy został tylko tydzień – twierdzi Ben Hodges.

– Rosja ma tylko tydzień na pokonanie Ukrainy, a rosyjskim dowódcom „kończy się czas” – twierdzi amerykański generał.

Generał broni Ben Hodges, weteran wojen w Iraku i Afganistanie, powiedział, że najeźdźcy mają poważne kłopoty. Uważa, że ​​Rosji kończy się „siła robocza” (żołnierze-red.) i amunicja, a na podbój Ukrainy został tylko tydzień. Dlatego Moskwa zwróciła się o pomoc do Chin i dlatego teraz rekrutuje Syryjczyków.

Ten wojskowy dodał, że Rosja już poświęciła na wojnę na Ukrainie połowę swojej siły bojowej. – U szczytu naszych wojen w Iraku i Afganistanie byliśmy zaangażowani w około 29 procentach – i trudno było to utrzymać – powiedział Hodges. Wojskowy mówił również, że 1 kwietnia 130 tysięcy rosyjskich rodzin ma obowiązek wysłać swoich synów w wieku 18-25 lat do ośrodków poboru, gdzie zostaną wcieleni do armii rosyjskiej. – Jeżeli uda nam się nakłonić niektóre z tych rodzin do przyłączenia się do tych, które już wykazują odwagę do protestu, wywołałoby to wstrząs w całej Rosji – uważa gen. Hodges.

Białoruś przystąpi do wojny z Ukrainą? „Wysokie ryzyko ataku na Wołyń”

„Ukraiński wywiad twierdzi, że w ciągu najbliższego dnia-dwóch Białoruś przystąpi do wojny z Ukrainą po stronie Rosji” – informuje w niedzielę Ukraińska Prawda.

Serwis powołuje się na sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, a także własne źródła w wywiadzie i armii. „Groźba ofensywy Republiki Białorusi w kierunku Wołynia jest szacowana jako wysoka” – cytuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukraińska Prawda. Informator serwisu zapewnia, że siły ukraińskie są gotowe do walki.

Ukraiński wywiad twierdzi, że Białorusini przystąpią do wojny maksymalnie w ciągu dwóch dni

Ukraiński wywiad twierdzi, że Białorusini przystąpią do wojny maksymalnie w ciągu dwóch dni. Jak czytamy, decyzję w tej sprawie, mimo sprzeciwu zwykłych wojskowych i mieszkańców Białorusi, podjęli przywódcy kraju.

Rozmówca Ukraińskiej Prawdy podkreśla, że Białorusini nigdzie nie walczyli, nie mają ani doświadczenia bojowego, ani jasnych powodów do wojny z Ukrainą. Uważa, że białoruskie wojsko stanie się na terytorium Ukrainy mięsem armatnim.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

W nocy z soboty na niedzielę przyjechał do Polski David Cameron. Były premier Wielkiej Brytanii zjawił się w naszym kraju z pomocą humanitarną dla uchodźców.

W piątek i sobotę sytuacja na przejściu granicznym w Krościenku była relatywnie spokojna. W piątek granice przekroczyło około 2800 uchodźców. W sobotę do południa ruch pieszych był niewielki. W punkcie obsługi więcej było służb mundurowych i wolontariuszy niż uchodźców.

Dużego ruchu nie odnotowano również na stacji kolejowej w Uhercach-Mineralnych. Tutaj przywożeni są uchodźcy zarówno bezposrednio z granicy jak i z punktów recepcyjnych. Dalej przewożeni są do Tarnowa.

Ukraińcy na granicę docierają falami, wówczas tworzą się kolejki. Sytuacja w każdej chwili może się zmienić. Od początku konfliktu przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski dotarło ponad milion uchodźców.

Dworzec PKP w Przemyślu przyjmuje kolejnych uchodźców z Ukrainy. Tu przybysze są informowani o możliwym transporcie i noclegu. Mogą liczyć też na ciepły posiłek.

W pomoc uchodźcom wojennym na dworcu w Przemyślu mocno zaangażowana jest Caritas Archidiecezji Przemyskiej, która do tej pory przekazała 140 tirów i 60 autobusów żywności na Ukrainę. To koszt ok. 27 milionów złotych.

Działalność tutejszej Caritas napawa nadzieją. Na bieżąco dostarczane są posiłki, na dworcu pracują wolontariusze. Dziękuję za to zaangażowanie na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. To potwierdzenie tego, że Polska wyznacza nowe standardy dla świata w kontekście przyjmowania uchodźców – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, który odwiedził w sobotę przemyski dworzec.

Od początku wojny na Ukrainie do Przemyśla trafiło ponad 700 tys. osób. Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Kobiety i dzieci szukają u nas bezpiecznego azylu, podczas gdy mężczyźni zaciągają się do obrony terytorialnej.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy

Więcej na: https://nowiny24.pl/wojna-rosja-atakuje-ukraine-trwa-inwazja-relacja-na-zywo/ar/c1-16048575; https://nowiny24.pl/wojna-rosja-atakuje-ukraine-trwa-inwazja-relacja-na-zywo/ar/c1-16048575; https://nowiny24.pl/amerykanski-general-rosja-ma-juz-tylko-tydzien-na-podboj-ukrainy-jej-generalom-konczy-sie-czas/ar/c1-16108929; https://nowiny24.pl/tak-wyglada-obecnie-sytuacja-na-przejsciu-granicznym-w-kroscienku-zdjecia/ar/c1-16108009; https://nowiny24.pl/bialorus-przystapi-do-wojny-z-ukraina-wysokie-ryzyko-ataku-na-wolyn/ar/c1-16108879; https://nowiny24.pl/dworzec-pkp-w-przemyslu-wciaz-wielu-uchodzcow-z-ukrainy-na-miejscu-pomagaja-im-wolontariusze-zdjecia/ar/c1-16108571; https://gwiazdy.wp.pl/zygmunt-chajzer-oddal-mieszkanie-ukrainkom-slowa-malej-dziewczynki-nim-wstrzasnely-6749250562407168a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.