Wojna w Ukrainie. Rzecznik Kremla: – Nie będzie zawieszenia broni w czasie negocjacji. Rosyjski ostrzał trwa. Joe Biden przyleci do Polski

KIJÓW. MOSKWA. PODKARPACIE. Trwa 26. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Władze odrzuciły rosyjskie ultimatum dotyczące Mariupola. Ukraińcy dalej będą bronić tego miasta. – Nie bądźcie sponsorami rosyjskiej machiny wojennej. Ani jednego euro dla okupantów! – zaapelował Wołodymyr Zełenski do krajów zachodnich w najnowszym nagraniu. „Ten atak nie jest przypadkowy” – napisał mer Kijowa Witalij Kliczko po ostrzale centrum handlowego. Z kolei rzecznik Kremla zapowiedział, że nie będzie zawieszenia broni w trakcie kolejnej tury negocjacji. Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz przekazał, że przez 26 dni walki ukraińskie siły zniszczyły cztery z dziesięciu armii Federacji Rosyjskiej – trzy armie uderzeniowe i jedną lotniczą. Dodał, że wróg utracił możliwość prowadzenia natarcia i ogranicza się do manewrów taktycznych.

W najnowszym nagraniu Wołodymyr Zełenski wezwał do zerwania współpracy gospodarczej pomiędzy Berlinem i Moskwą. – Niemcy, wy macie siłę! Europa ma siłę większą, niż jakiekolwiek rakiety i czołgi. Bez handlu z wami, bez waszych banków Rosja nie będzie miała środków na tę wojnę – powiedział prezydent Ukrainy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony dodało, że Kijów nadal pozostaje głównym celem wojskowym Rosji. „Prawdopodobnie będzie ona priorytetowo traktować próby okrążenia miasta w nadchodzących tygodniach” – przekazano w komunikacie.

Dziś kolejna runda rozmów Ukraina-Rosja. Rzecznik Kremla zapowiedział, że w ich trakcie nie będzie zawieszenia broni.

Półtorej godziny trwała w poniedziałek kolejna runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji. – Kontynuujemy pracę w formacie grup roboczych – przekazał deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Rosyjski ostrzał trwa

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień z broni palnej do pokojowych demonstrantów w Chersoniu. Są doniesienia o co najmniej dwóch osobach rannych – podał w poniedziałek w internetowym komunikatorze Telegram ukraiński serwis Sprzeciw Informacyjny, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Oprócz ostrej amunicji, rosyjscy żołnierze mieli użyć przeciwko demonstrantom również granatów hukowych.

– Po niedzielnym ostrzale wsi Sełec w obwodzie żytomierskim są cztery ofiary śmiertelne – trzech wojskowych i jeden cywil – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Witalij Buneczko. W regionie, jak wskazał, najprawdopodobniej po raz pierwszy siły rosyjskie zastosowały wyrzutnie wieloprowadnicowe Grad.

Jednym z celów wojennych Putina jest destabilizacja krajów sąsiednich poprzez przesiedlenia na dużą skalę. – To nie może się zdarzyć – powiedział Joachim Stamp, minister ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej Westfalii. – Potrzeba przyspieszenia dialogu międzynarodowego na przykład w kwestii ewakuacji uchodźców z Polski.

Siły rosyjskie na szeroką skalę uprowadzają urzędników i mieszkańców na okupowanych przez siebie terenach Ukrainy. – Porwali również konwój humanitarny w obwodzie charkowskim – ogłosiła w poniedziałek rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa.

Witalij Kliczko odniósł się do ataku na centrum handlowe w Kijowie. Zdaniem mera, nie jest on przypadkowy.

Ukraina odpowiedziała na rosyjskie ultimatum dotyczące kapitulacji Mariupola. „Nie ma mowy” – brzmi komunikat Ukrainy.

Joe Biden przyleci do Polski

W KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Szef rządu zaproponował pakiet wymagający zmian w konstytucji, m. in. wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię oraz możliwość konfiskaty majątków oligarchów.

Biały Dom poinformował, że w piątek do Polski przyleci Joe BidenPrezydent USA spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z dyrektorem amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williamem Burnsem.

„25 lat temu ówczesny senator Biden prognozował, że Polska wniesie istotny wkład w rozwój NATO, mając na uwadze wcześniejsze zaangażowanie Polaków w obronę demokracji. Tak się stało. Dziś Polska odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu wschodniej flanki Sojuszu” – napisał na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

Giną cywile na Ukrainie

925  cywilów zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, 1496  zostało rannych – podało w poniedziałek biuro Wysokiego Komisarza  Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Białoruskie  wojska wejdą do Ukrainy. Jestem o tym przekonany. Kluczowe jest pytanie: kiedy i gdzie. Jakościowo wojska Aleksandra Łukaszenki są słabe. Będą musiały otrzymać wsparcie od Rosjan – ocenia w  rozmowie z WP Konrad Muzyka, ekspert wojskowy i analityk.

Fundacja Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora poinformowała, że w wyniku rosyjskich ostrzałów w Charkowie zginął Boris Romanczenko. 96-latek przeżył obozy koncentracyjne Buchenwald, Peenemünde, Dora i Bergen-Belsen. „Wnuczka przekazała, że mieszkał w piętrowym budynku, który został trafiony pociskiem. Jesteśmy głęboko zasmuceni” – napisano w komunikacie.

– Przez 26 dni walki zniszczyliśmy cztery z dziesięciu armii Federacji Rosyjskiej – trzy armie uderzeniowe i jedną lotniczą – poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Dodał, że wróg utracił możliwość prowadzenia natarcia i ogranicza się do manewrów taktycznych.

„Większość zadań, które postawiono przed wojskami okupanta, nie została zrealizowana” – podaje w poniedziałek w komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Poniedziałek jest 26. dniem rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.

„Około 60 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybyły do Włoch od rozpoczęcia rosyjskiej agresji” – takie dane przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie. Jest wśród nich ponad 30 tys. kobiet i prawie 24 tys. dzieci.

Przypomnijmy: firma Leroy Merlin postanowiła nie wycofywać się z rosyjskiego rynku i nadal prowadzi tam interesy. W nocy z niedzieli na poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczony został w Kijowie jeden ze sklepów tej francuskiej sieci marketów.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Na granicy polsko-ukraińskiej są tysiące uchodźców z Ukrainy. Wojna zmieniła ich życia. Z dnia na dzień musieli wszystko zostawić i uciekać. Do Przemyśla docierają kolejne pociągi z wojennymi uchodźcami.

Nie ma jak gotowanie barszczu ukraińskiego na przejściu granicznym w Medyce. Gar na 1000 porcji, nie wypada mniejszego stawiać – informuje Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, który na przejściu granicznym w Medyce pomagał gotować zupę razem z marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem.

Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, który na przejściu granicznym w Medyce pomagał gotować zupę
razem z marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem

Okazją do wizyty na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce była przyjazd marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Samorządowcy rozmawiali m. in. o aktualnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej oraz wspólnych priorytetach obu województw w dalszych działaniach związanych z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-potezny-ostrzal-kijowa-trzesa-sie-sciany-zniszczone-budynki-plonie-centrum-handlowe-relacja-na-zywo-6749460303162112a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-potezny-cios-w-rosjan-nie-maja-mozliwosci-prowadzenia-natarcia-relacja-na-zywo-6749460303162112a; https://nowiny24.pl/tak-marszalkowie-wojewodztwa-gotowali-na-granicy-w-medyce-barszcz-dla-uchodzcow-zdjecia/ar/c17-16110055; https://nowiny24.pl/wojna-na-ukrainie-co-sie-dzieje-na-podkarpaciu-sytuacja-na-granicy-pomoc-uchodzcom-raport-21032022/ar/c17-16068149

Fot. Archiwum/UMWP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.