KIJÓW. BRUKSELA. PARYŻ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przed francuskim parlamentem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po południu zabrał głos przed Zgromadzeniem Narodowym. Francuscy deputowani przywitali ukraińskiego przywódcę aplauzem. Trwa 28. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał też, że istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję. Ukraiński wywiad przekazał, że rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą.
Jednym z ciekawszych filmów, rejestrujących przebieg wojny w Ukrainie, jest krótkie nagranie, pokazujące walkę ukraińskiego transportera opancerzonego BTR-4 Bucefał. Widzimy na nim, jak lekko opancerzony i uzbrojony transporter niszczy dwa wozy pancerne Rosjan – rozpoznawczy BRM-1K i czołg T-72. Jak to możliwe?
BTR-4 Bucefał to kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8. Mimo wizualnego podobieństwa do długiej serii sowieckich i rosyjskich transporterów (BTR-60 – BTR-90), BTR-4 jest konstrukcją zaprojektowaną od podstaw przez Ukraińców i produkowaną przez charkowską Fabrykę im. Małyszewa.
Ukraiński transporter został zaprojektowany w 2006 roku, a od 2014 roku ruszyła jego produkcja seryjna. Choć BTR-4 jest nową konstrukcją, został już sprawdzony w walkach, do tego w różnych środowiskach. Irackie BTR-y brały udział w starciach z Państwem Islamskim, a ukraińskie uczestniczyły w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.
BTR-4 – doświadczenia bojowe

Frontowa praktyka pozwoliła na zlokalizowanie i usunięcie wielu wad, którymi – początkowo – cechował się BTR-4 Bucefał. Jego użytkownicy narzekali m.in. na niską manewrowość pojazdu, a także liczne wady produkcyjne, związane z niezawodnością modułu bojowego czy jakością opancerzenia.
Większość zgłaszanych problemów udało się usunąć, choć – zdaniem użytkowników – niektóre wady wynikają wprost z założeń konstrukcyjnych, jak np. działanie modułu bojowego wyłącznie przy uruchomionym silniku pojazdu.
Zełenski przemawiał przed francuskim parlamentem
– Macie pełną świadomość, że rosyjscy żołnierze gwałcą Ukrainki, zabijają dziennikarzy. (…) Zrozpaczeni ludzie błagają tu o śmierć. Potrzebujemy pomocy, by dalej się bronić – mówił w mocnym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Prezydent Ukrainy przedstawił drastyczną relację tego, co dzieje się dziś w kraju.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po południu zabrał głos przed Zgromadzeniem Narodowym. Francuscy deputowani przywitali ukraińskiego przywódcę aplauzem.
– Jestem wdzięczny za to, że mogę się dzisiaj do państwa zwrócić. Jestem pewien, że wiecie co się dzieje w Ukrainie, wiecie dlaczego się to dzieje i kto jest temu winien – przekazał na wstępie Zełenski.
– Chcę zadać wam pytanie, jak wprowadzić pokój w Ukrainie. Większość narzędzi leży w naszych rękach. (…) 9 marca zrzucono bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu. Wojsko rosyjskie, które najechało na nasz kraj, zaczęło zabijać ludzi. po tygodniach rosyjskiej inwazji Mariupol i inne ukraińskie miasta, na które napadła Rosja przypominają Verdun z czasów I wojny światowej. W szpitalu położniczym były dzieci, kobiety, które miały rodzić. Większość ludzi na szczęście przeżyło, ale niektórzy zostali ciężko ranni – wymieniał prezydent.
Jak dodał, „jednej kobiecie amputowano nogę, inna ma połamaną miednicę”. – Rannych próbowano ratować, niektórzy prosili lekarzy o to, żeby pozwolono im umrzeć. Załamało się ich życie. Te kobiety nie widziały powodu, żeby żyć – podkreślił Zełenski. – Jestem przekonany, że macie pełną informację o rosyjskich żołnierzy, którzy gwałcą kobiety, o zabijanych uchodźcach czy dziennikarzach. Rosjanie strzelają do starców, którzy przeżyli wojnę, a teraz uciekają przed bombami. Europa od 80 lat nie wiedziała tego, co dzieje się teraz w Ukrainie – podkreślał ukraiński przywódca. – Dziękujemy Francji za wsparcie. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona. Jesteśmy nieustannie w kontakcie. Ukraina to widzi. (…) Wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo. Potrzebujemy waszej pomocy, by wolność nie przegrała – dodał Zełenski.
Polityk odwołał się także do kwestii sankcji nakładanych na Rosję. – Wartości są ważniejsze niż zyski. Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek – zaznaczył, wymieniając m.in. Leroy Merlin czy Auchan.
To kolejne między narodowe wystąpienie prezydenta Ukrainy. W środę przed południem zdalnie wziął udział w obradach japońskiego parlamentu. – Odpowiedzialne kraje jednoczą się w obronie pokoju. Jestem wdzięczny waszemu państwu za kierowanie się zasadami w tak historycznej chwili, za prawdziwą pomoc Ukrainie – przekazał Zełenski.
Wojna w Ukrainie. Szykują zwrot w wojnie. Szef NATO ostrzega przed Chinami
Trwa 28. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał też, że istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję. Ukraiński wywiad przekazał, że rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą.

W rejonie Czernihowa rosyjscy okupanci rozdają ulotki propagandowe, w których twierdzą, że Rosja nie prowadzi wojny z ludnością cywilną, a gwarantuje jej bezpieczeństwo i wolność słowa.
Według minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, kolejne pociski przeciwlotnicze Strieła są w drodze na Ukrainę. – W tej sytuacji jesteśmy jednym z największych dostawców broni. To nie jest coś, co napawa nas dumą, to jest to, co musimy teraz zrobić, aby pomóc Ukrainie – powiedziała w środę w Bundestagu.
Więcej na: https://tech.wp.pl/btr-4-bucefal-ukrainski-transporter-niszczy-rosyjskie-czolgi,6750108972383040a; https://wiadomosci.wp.pl/zelenski-przemawia-przed-francuskim-parlamentem-6750392208714688a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-ataki-na-polnocnym-wschodzie-relacja-na-zywo-6750180187441984a
Fot. Archiwum
Leave a Reply