Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przed francuskim parlamentem. Istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję. BTR-4 Bucefał. Ukraiński transporter niszczy rosyjskie czołgi

KIJÓW. BRUKSELA. PARYŻ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przed francuskim parlamentem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po południu zabrał głos przed Zgromadzeniem Narodowym. Francuscy deputowani przywitali ukraińskiego przywódcę aplauzem. Trwa 28. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał też, że istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję. Ukraiński wywiad przekazał, że rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą.

Jednym z ciekawszych filmów, rejestrujących przebieg wojny w Ukrainie, jest krótkie nagranie, pokazujące walkę ukraińskiego transportera opancerzonego BTR-4 Bucefał. Widzimy na nim, jak lekko opancerzony i uzbrojony transporter niszczy dwa wozy pancerne Rosjan – rozpoznawczy BRM-1K i czołg T-72. Jak to możliwe?

BTR-4 Bucefał to kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8. Mimo wizualnego podobieństwa do długiej serii sowieckich i rosyjskich transporterów (BTR-60 – BTR-90), BTR-4 jest konstrukcją zaprojektowaną od podstaw przez Ukraińców i produkowaną przez charkowską Fabrykę im. Małyszewa.

Ukraiński transporter został zaprojektowany w 2006 roku, a od 2014 roku ruszyła jego produkcja seryjna. Choć BTR-4 jest nową konstrukcją, został już sprawdzony w walkach, do tego w różnych środowiskach. Irackie BTR-y brały udział w starciach z Państwem Islamskim, a ukraińskie uczestniczyły w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

BTR-4 – doświadczenia bojowe

BTR-4 Bucefał to kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8

Frontowa praktyka pozwoliła na zlokalizowanie i usunięcie wielu wad, którymi – początkowo – cechował się BTR-4 Bucefał. Jego użytkownicy narzekali m.in. na niską manewrowość pojazdu, a także liczne wady produkcyjne, związane z niezawodnością modułu bojowego czy jakością opancerzenia.

Większość zgłaszanych problemów udało się usunąć, choć – zdaniem użytkowników – niektóre wady wynikają wprost z założeń konstrukcyjnych, jak np. działanie modułu bojowego wyłącznie przy uruchomionym silniku pojazdu.

Zełenski przemawiał przed francuskim parlamentem

Macie pełną świadomość, że rosyjscy żołnierze gwałcą Ukrainki, zabijają dziennikarzy. (…) Zrozpaczeni ludzie błagają tu o śmierć. Potrzebujemy pomocy, by dalej się bronić – mówił w mocnym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Prezydent Ukrainy przedstawił drastyczną relację tego, co dzieje się dziś w kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po południu zabrał głos przed Zgromadzeniem Narodowym. Francuscy deputowani przywitali ukraińskiego przywódcę aplauzem.

Jestem wdzięczny za to, że mogę się dzisiaj do państwa zwrócić. Jestem pewien, że wiecie co się dzieje w Ukrainie, wiecie dlaczego się to dzieje i kto jest temu winien – przekazał na wstępie Zełenski.

Chcę zadać wam pytanie, jak wprowadzić pokój w Ukrainie. Większość narzędzi leży w naszych rękach. (…) 9 marca zrzucono bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu. Wojsko rosyjskie, które najechało na nasz kraj, zaczęło zabijać ludzi. po tygodniach rosyjskiej inwazji Mariupol i inne ukraińskie miasta, na które napadła Rosja przypominają Verdun z czasów I wojny światowej. W szpitalu położniczym były dzieci, kobiety, które miały rodzić. Większość ludzi na szczęście przeżyło, ale niektórzy zostali ciężko ranni – wymieniał prezydent.

Jak dodał, „jednej kobiecie amputowano nogę, inna ma połamaną miednicę”. – Rannych próbowano ratować, niektórzy prosili lekarzy o to, żeby pozwolono im umrzeć. Załamało się ich życie. Te kobiety nie widziały powodu, żeby żyć – podkreślił Zełenski. – Jestem przekonany, że macie pełną informację o rosyjskich żołnierzy, którzy gwałcą kobiety, o zabijanych uchodźcach czy dziennikarzach. Rosjanie strzelają do starców, którzy przeżyli wojnę, a teraz uciekają przed bombami. Europa od 80 lat nie wiedziała tego, co dzieje się teraz w Ukrainie – podkreślał ukraiński przywódca. – Dziękujemy Francji za wsparcie. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona. Jesteśmy nieustannie w kontakcie. Ukraina to widzi. (…) Wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo. Potrzebujemy waszej pomocy, by wolność nie przegrała – dodał Zełenski.

Polityk odwołał się także do kwestii sankcji nakładanych na Rosję. – Wartości są ważniejsze niż zyski. Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek – zaznaczył, wymieniając m.in. Leroy Merlin czy Auchan.

To kolejne między narodowe wystąpienie prezydenta Ukrainy. W środę przed południem zdalnie wziął udział w obradach japońskiego parlamentu. – Odpowiedzialne kraje jednoczą się w obronie pokoju. Jestem wdzięczny waszemu państwu za kierowanie się zasadami w tak historycznej chwili, za prawdziwą pomoc Ukrainie – przekazał Zełenski.

Wojna w Ukrainie. Szykują zwrot w wojnie. Szef NATO ostrzega przed Chinami

Trwa 28. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu sojuszu w jego wschodniej części. Wskazał też, że istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję. Ukraiński wywiad przekazał, że rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą.

Trwa 28. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W rejonie Czernihowa rosyjscy okupanci rozdają ulotki propagandowe, w których twierdzą, że Rosja nie prowadzi wojny z ludnością cywilną, a gwarantuje jej bezpieczeństwo i wolność słowa.

Według minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, kolejne pociski przeciwlotnicze Strieła są w drodze na Ukrainę. – W tej sytuacji jesteśmy jednym z największych dostawców broni. To nie jest coś, co napawa nas dumą, to jest to, co musimy teraz zrobić, aby pomóc Ukrainie – powiedziała w środę w Bundestagu.

Wysłanie sił pokojowych na Ukrainę może doprowadzić do bezpośredniej  konfrontacji między Rosją a sojuszem wojskowym NATO – oznajmij minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Więcej na: https://tech.wp.pl/btr-4-bucefal-ukrainski-transporter-niszczy-rosyjskie-czolgi,6750108972383040a; https://wiadomosci.wp.pl/zelenski-przemawia-przed-francuskim-parlamentem-6750392208714688a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-ataki-na-polnocnym-wschodzie-relacja-na-zywo-6750180187441984a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.