Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie, w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa, powstanie ok. 850 mieszkań. Budynki mieszkalne zostaną wybudowane w rejonie ulicy Wołyńskiej.

Rzeszów jest miastem dynamicznie rozwijającym się. Przybywa nam mieszkańców, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w naszym mieście jak i w znajdujących się po sąsiedzku strefach ekonomicznych. Dlatego też potrzebne są nowe mieszkania. Należy jednak pamiętać, że obecny czas jest szczególny – mamy do czynienia z niestabilną sytuacją ekonomiczną i dlatego taki projekt jak Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest bardzo potrzebny. Da szansę na mieszkanie osobom, które nie mają możliwości zdobycia kredytu – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji, która odbyła się w środę.

Na Podkarpaciu mamy obecnie dwie Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli inicjatywy rządowe tworzone we współpracy z samorządami, których celem jest budowa mieszkań pod wynajem z opcją wykupu. Są to SIM Południe i SIM Podkarpacie. Teraz zbliżamy się do powołania kolejnej SIM z udziałem kluczowego miasta regionu – Rzeszowa oraz okolicznych gmin. Jesteśmy już na etapie kształtowania się tej kolejnej inicjatywy – poinformował Arkadiusz Urban, Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – W dzisiejszych warunkach i okolicznościach jest to bardzo cenna inicjatywa, bo jak wiemy przybyło nam w krótkim czasie ponad 2 mln mieszkańców, z których pewna część będzie prawdopodobnie chciała u nas zostać – dodał prezes KZN.

W ramach SIM, w Rzeszowie, w rejonie ulicy Wołyńskiej mają powstać budynki, w których będzie ok. 850 mieszkań. – Teren, na którym powstaną te budynki będzie dobrze skomunikowany. Mamy już opracowaną dokumentację budowy drogi, która będzie przedłużeniem ulicy Wołyńskiej do ul. Potokowej. Na to zadanie została już wydana decyzja ZRID. Grunty pod budowę tej drogi otrzymaliśmy nieodpłatnie od Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym tę drogę mamy wybudować do 2025 roku – powiedziała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Teren, na którym będą powstawały budynki mieszkalne w ramach SIM ma powierzchnię ponad 7 hektarów. Ważne jest także to, że dodatkowe 7 ha, które znajduje się przy przyszłej zabudowie, przeznaczone będzie pod zieleń i parki.

W tworzenie SIM z udziałem Rzeszowa zaangażowane są także inne gminy. – Na początkowym etapie swój akces zgłosiły Dębica i Dynów, teraz jest z nami także Kuryłówka, zgłaszają się także kolejne samorządy. To bardzo cieszy, bo jesteśmy otwarci na współpracę z innymi gminami. Spółka, którą stworzy KZN z samorządami powstanie w ciągu trzech miesięcy – powiedział prezydent Konrad Fijołek. Pierwsze mieszkania, w ramach SIM, zostaną w Rzeszowie oddane prawdopodobnie w 2025 roku.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.