Wojna w Ukrainie. O tym ataku mówił cały świat. Władze Mariupola ujawniły bilans ofiar. Niemcy zaczynają się przebudzać? Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w drodze do Polski.

KIJÓW. MARIUPOL. MOSKWA. BERLIN. BRUKSELA. WASZYNGTON. RZESZÓW. WARSZAWA. Trwa 30. dzień rosyjskiej inwazji. W piątek Rada Miasta przekazała, że około 300 osób zginęło w Teatrze Dramatycznym w Mariupolu w wyniku bombardowania. Rosną straty Rosjan. Jak przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, od początku inwazji zginęło ponad 16 tys. rosyjskich żołnierzy. Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w drodze do Polski.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych ujawnił najnowsze liczby dotyczące strat po stronie Rosji. Od  początku inwazji zginęło ponad 16 100 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono 561 czołgów, 1625 pojazdów opancerzonych, 291 systemów artyleryjskich.  Zestrzelono 115 samolotów i 125 śmigłowców.

 Doradca ministra MSW Ukrainy Wadym Denysenko przekazał, że w nocy z czwartku na piątek w okolicach Wasylkowa i Białej Cerkwii toczyły się ciężkie walki, w których zginąć miało co najmniej 300 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono 12 rosyjskich czołgów, kilka samolotów i ponad 10 sztuk sprzętu wojskowego.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło tam co najmniej 1035 cywilów, w tym 90 dzieci – poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). 

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w drodze do Polski

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w drodze do Polski. Wizyta Joe Bidena potrwa do sobotniego wieczora. Amerykański przywódca spotka się m. . z Andrzejem Dudą, aby rozmawiać o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Są już jednak pierwsze zmiany w planach podróży – Joe Biden przyleci do Rzeszowa, a nie bezpośrednio do Warszawy.

Joe Biden przyleci w piątek 25 marca do Jasionki k. Rzeszowa, gdzie spotka się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, a także weźmie udział w spotkaniu na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy i kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Prezydenta USA na lotnisku w Jasionce ma przywitać Andrzej Duda.

Joe Biden przyleci na lotnisko w Jasionce po spotkaniu w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Wylot z Brukseli prezydenta USA planowany jest na godzinę 11:55.

Lądowanie w Jasionce Air Force One z Joe Bidenem na pokładzie zaplanowane jest na godzinę 14:15. Na lotniku tuż przed godziną 15 odbędzie się briefing poświęcony pomocy uchodźcom z Ukrainy. Prezydenta USA na lotniku w Jasionce przywita Andrzej Duda. Kolejnym etapem wizyty Bidena na Podkarpaciu będzie spotkanie z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy w ostatnich tygodniach przylatują do Polski, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Spotkanie zaplanowane jest na godz. 15:50.

Joe Biden z wizytą w Warszawie

Biden wyleci z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o 17:45, a niecałą godzinę później będzie już w Warszawie. W sobotę ponownie dojdzie do spotkania Biden – Duda. Po spotkaniu Biden wygłosi przemówienie na Zamku Królewskim, 79-letni prezydent odwiedzi również Stadion Narodowy, gdzie udzielana jest pomoc Ukraińcom. W spotkaniu mają towarzyszyć mu premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Następnie Biden uda się w drogę powrotną do Waszyngtonu.

Jak przebiegł pierwszy miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę?

Choć Rosja ponosi porażki i nie realizuje założonych celów, po miesiącu inwazji na niepodległą Ukrainę wiemy jedno: – Putin się nie zatrzyma, będzie dalej eskalował działania wojenne. Putin nie ma już nic do stracenia –  powiedziała Wirtualnej Polsce Anna Maria Dyner, analityczka ds. Białorusi i Rosji Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Ukraina broni się już cztery tygodnie. Inwazja rosyjskiego agresora trwa, ale naród ukraiński dzielnie walczy z okupantem. Rosjanie ponoszą bardzo duże straty, państwa demokratyczne nakładają na Rosję kolejne sankcje gospodarcze, a Putin jawi się dziś jako polityk skończony w oczach Zachodu.

Deklarowane na początku inwazji cele Rosji, a więc „demilitaryzacja” i „denazyfikacja” Ukrainy, nie zostały zrealizowane. Ukraina broni się już miesiąc, a Rosja jak dotąd nie osiągnęła żadnego większego celu – powiedziała Wirtualnej Polsce Anna Maria Dyner.

Rosji nie udało się zdobyć Kijowa i obalić demokratycznie wybranych władz Ukrainy. Rosji udało się jednak opanować część południowo-wschodnich terenów Ukrainy. Powrócił koncept „Noworosji”, połączenia okupowanego Krymu z „Rosją właściwą” – wyjaśnia ekspertka PISM.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że uderzenie zbrojne w dany obszar czy miasto w Ukrainie nie oznacza, że Rosjanie są tam w stanie przejąć władzę. – Nie mają kogo ustanowić lokalną władzą, bo wśród Ukraińców nie ma tendencji kolaboracyjnych. Przeciwnie. Jedność przeciwko działaniom Rosji jest w Ukrainie bardzo mocna – podkreśla Anna Maria Dyner.

Wojna w Ukrainie. Niemcy zaczynają się przebudzać?

Nie milkną echa najnowszego sondażu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, z którego wynika, że trzech na czterech Niemców czuje się zagrożonych przez Rosję. Tak złego wyniku nie odnotowano nigdy wcześniej w historii naszego zachodniego sąsiada. – To, co obecnie widać w sondażach, to szok, który zaczął pojawiać się wśród niemieckiego społeczeństwa. Mamy w Niemczech przebudzenie – mówi Wirtualnej Polsce Adam Traczyk, współzałożyciel i prezes think-tanku Global.Lab oraz ekspert ds. polityki niemieckiej.

Nastroje Niemców są najgorsze w historii. Tylko 19 proc. społeczeństwa jest nadal optymistycznie nastawionych do najbliższych 12 miesięcy, podczas gdy większość jest głęboko zaniepokojona – wynika z badania opublikowanego przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Tak złego wyniku nie odnotowano nigdy wcześniej w historii.

Rosną notowania kanclerza Olafa Scholza, który jeszcze w lutym wypadał fatalnie w rankingach poparcia.
Od wybuchu wojny w Ukrainie poparcie dla niego i jego kursu politycznego wzrosło z 23 do 38 proc.

Niemcy boją się Rosji

Optymizm Niemców niemal całkowicie załamał się w związku z wojną w Ukrainie. Jedna trzecia badanych uważa, że wybuch kolejnej wojny światowej to realny scenariusz. Z kolei przekonanie, że nikt nie będzie ryzykował wybuchu wielkiej wojny, spadło z 51 do 35 proc. Aż 76 proc. ludności za Odrą czuje się zagrożona lub silnie zagrożona przez Rosję.

W historii Niemiec podejście do Rosji zmieniało się wielokrotnie. Ostatnie sondaże wskazują, że jakiś szok zaczął pojawiać się wśród niemieckiego społeczeństwa. Sondaż „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pokazuje, że zarówno strach, jak i oburzenie działaniami Rosji są obecnie najgłębsze – mówi WP Adam Traczyk, ekspert ds. polityki niemieckiej.

Jego zdaniem, wynika to głównie z tego, że wojna w Ukrainie – w porównaniu do wcześniejszych światowych konfliktów – jest najbliżej ich granic.

Zdają sobie sprawę, że działania zbrojne są ledwie kilkaset kilometrów od ich domów. Także z tego, że rosyjskie pociski spadają niedaleko Polski, a więc przy granicy z Unią Europejską. To coś innego niż zamach terrorystyczny, nawet ten z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych – uważa Traczyk.

Jakby dla potwierdzenia tych słów, długoterminowe analizy przeprowadzone przez Barometr Polsko-Niemiecki (projekt, który regularnie bada i prezentuje opinie Polaków i Niemców na temat wzajemnego postrzegania relacji polsko-niemieckich – przyp. red.), wykazały, że strach Niemców przed rosyjską agresją rósł stopniowo. Dla porównania – w Polsce utrzymywał się na wysokim poziomie od lat.

W efekcie Niemcy spodziewają się pogorszenia gospodarczego, którego nie obawiali się nawet w kulminacyjnym punkcie pandemii. Przygotowują się na najgorsze scenariusze, ale też nie załamują rąk. Chcą, żeby ich kraj silnie angażował się w rozwiązywanie międzynarodowych konfliktów. Dostrzegają więc powagę kryzysu, ale równocześnie chcą większej aktywności władz na tym polu – ocenia Traczyk, ekspert ds. polityki niemieckiej.

W najnowszym sondażu wśród największych obaw, obok rosyjskiej agresji, wymieniane są skutki ekonomiczne wojny i problemy z dostawami energii, których boi się zdecydowana większość Niemców, bo aż 86 proc.

Niemieckie społeczeństwo jest coraz bardziej za embargiem na surowce z Rosji. W większym stopniu za blokadą sprowadzania węgla i ropy, w mniejszym – gazu. Braku gazu Niemcy obawiają się najbardziej. Zależność od Rosji na tym polu jest bowiem największa. Z drugiej strony rząd Olafa Scholza widzi, co się dzieje, chociażby na stacjach benzynowych. W czwartek zostały ogłoszone obniżki podatków na paliwa i przyznane dopłaty komunikacyjne. Dzięki temu 90-dniowy bilet na transport publiczny będzie można kupić za 9 euro miesięcznie – ujawnia Traczyk.

Dodatkowo, jak informują niemieckie media, z uwagi na wzrost cen energii w bieżącym roku, obywatele naszego zachodniego sąsiada otrzymają jednorazową ulgę w podatku dochodowym w zryczałtowanej wysokości 300 euro. Co ciekawe jednak, przedstawiciele niemieckiego rządu po raz kolejny deklarują zmniejszenie zależności od gazu, ropy i węgla z Rosji, ale równocześnie potwierdzają, że rząd federalny nadal odrzuca embargo na rosyjską energię.

Mimo to rosną notowania kanclerza Olafa Scholza, który jeszcze w lutym wypadał fatalnie w rankingach poparcia. Od wybuchu wojny w Ukrainie poparcie dla niego i jego kursu politycznego wzrosło z 23 do 38 proc.

Scholzowi rosną notowania, jak zaczyna coś robić. Jak stał w rozkroku, to mu sondaże spadały. Po jego przemówieniu, w którym opowiedział się jednoznacznie po stronie Zachodu i ogłosił dodatkowe fundusze dla Bundeswehry, słupki poparcia zaczęły rosnąć. Skorzystała również jego partia SPD, której notowania skoczyły z 22 proc. do 25-26 proc. Niemcy będą popierać Scholza, kiedy jego rząd będzie działać. Miarą przywództwa jest dla nich wspieranie Ukrainy – mówi nam ekspert ds. polityki niemieckiej.

I jak podkreśla, to nie polityczne elity w ostatnich dniach są odważniejsze i bardziej gotowe na wyrzeczenia. – To społeczeństwo niemieckie zaczęło dostrzegać wagę problemu, zaczęło być bardziej gotowe na wyrzeczenia. To znak, że mamy teraz w Niemczech przebudzenie. Społeczne przebudzenie – ocenia Adam Traczyk.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-niemcy-zaczynaja-sie-przebudzac-6750756655774624a; https://wiadomosci.wp.pl/po-miesiacu-inwazji-rosji-na-ukraine-putin-nie-ma-juz-nic-do-stracenia-6750807736200096a; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-ogloszono-kolejny-sukces-ukraincow-odbili-bron-rosji-relacja-na-zywo-6750892716755872a; https://nowiny24.pl/wizyta-joe-bidena-na-podkarpaciu-prezydenta-usa-na-lotnisku-w-jasionce-ma-przywitac-andrzej-duda/ar/c1-16119485; https://wiadomosci.wp.pl/wojna-w-ukrainie-ogloszono-kolejny-sukces-ukraincow-odbili-bron-rosji-relacja-na-zywo-6750892716755872a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.