Joe Biden w Polsce. Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA. Nowa ofensywa Putina? Ekspert wskazuje największe zagrożenie

KIJÓW. WARSZAWA. Wojna w Ukrainie trwa już miesiąc. Joe Biden w Polsce. Ukraińscy ministrowie w Polsce. Joe Biden dołączył do spotkania. Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA. Joe Biden spotyka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Póki co Rosja utknęła jednak w martwym punkcie. Według eksperta ds. bezpieczeństwa Putin szykuje nową ofensywę.

Prezydent USA Joe Biden został powitany przez polskiego prezydenta na dziedzińcu Pałacu Prezydenckim. Odegrane zostają hymny Polski i USA.

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w sobotę rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA. Przywódcy obu państw będą rozmawiać „w cztery oczy”, a następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji. Powitanie odbywa się z asystą wojskową.

Przywódcy obu państw będą rozmawiać „w cztery oczy”, a następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji

Spotkanie szefów MON i spraw zagranicznych USA i Ukrainy

Wcześniej odbyło się spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych USA i Ukrainy. Dołączył do nich również amerykański prezydent.

Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył w sobotę do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m. in. współpracy politycznej i wojskowej. Spotkania te nie były wcześniej zapowiadane w planie wizyty Bidena.

Reznikow podał na Twitterze – dołączając zdjęcie ze spotkania – że wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawia o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem.

Spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych USA i Ukrainy. Dołączył do nich również amerykański prezydent

Jak pokazały niektóre stacje telewizyjne, później do spotkania dołączył amerykański prezydent.

O spotkaniu ukraińskich i amerykańskich ministrów w Warszawie informował wcześniej również Biały Dom. W komunikacie przekazanym przez agencję AFP podano wówczas, że na spotkaniu pojawi się również prezydent Biden.

Nowa ofensywa Putina?

Jesteśmy na etapie chwilowej stagnacji. Dane wywiadowcze, które udostępniają Amerykanie i Brytyjczycy, wskazują, że wojska rosyjskie wykonują coraz więcej prac inżynieryjnych – mówi w rozmowie z portalem Nowiny24 dr. Wiesław Lewicki, ekspert ds. bezpieczeństwa, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa na Politechnice Rzeszowskiej.

Tłumaczy, że Rosjanie obecnie zaczynają rozbudowywać pozycję. „Kopią, stawiają zapory, zabezpieczają się przed kolejnymi atakami po to, żeby gdzieś głębiej przygotować nowe uderzenie” – ocenia.

Jak podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskich sił powietrznych, tylko w ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła kolejne trzy rosyjskie samoloty i co najmniej pięć pocisków manewrujących.

Jak wskazuje Lewicki, Rosjanie przegrupowują siły, „przygotowują się, ściągając z obwodów kolejne świeże siły, żeby za jakiś czas wznowić działania na lądzie”. Uważa on jednak, że „nowa ofensywa również rozbije się o pozycje ukraińskie”.

Według niego „największym zagrożeniem byłoby, gdyby Putin chciał użyć tej kolejnej fali uderzeniowej na zachodzie Ukrainy. A tutaj dużą rolę mogłaby odegrać Białoruś, która, póki co, dość sceptycznie podchodzi do wojny”.

Ekspert widzi tu możliwość włączenia wojsk białoruskich, „choćby po to, aby odciąć linię zaopatrzenia dla wojsk walczących na wschodzie Ukrainy”. „Gdyby wojska Białorusi wykonały taki rajd wzdłuż granicy Polski, odcinając Lwów i w kierunku południowym przecinając wszystkie szlaki zaopatrzeniowe i transportowe, mogłoby to poważnie zaważyć na dostawach dla walczących żołnierzy na wschodzie” – tłumaczy.

Wiesław Lewicki jest zdania, że „Władimir Putin doskonale zdaje sobie sprawę, że utknął w martwym położeniu”. W jego opinii jeszcze tydzień temu Putin mógł zakończyć wojnę, ogłaszając, że republiki Ługańska i Doniecka zostały wsparte. Ocenił też, że na arenie międzynarodowej uszłoby mu to płazem.

„Władimir Putin doskonale zdaje sobie sprawę, że utknął w martwym położeniu” – uważa dr Wiesław Lewicki,
ekspert ds. bezpieczeństwa, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa na Politechnice Rzeszowskiej

Jaki jest słaby punkt Rosji?

Lewicki wyjaśnia, że podstawą wojskową Rosji jest armia z poboru i nie mają armii zawodowej. Według niego ci żołnierze mimo wszystko są amatorami i w bezpośrednim starciu nie mają szans.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/nowa-ofensywa-putina-ekspert-wskazuje-najwieksze-zagrozenie-6751332347411392a; https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-ukrainscy-ministrowie-w-polsce-joe-biden-dolaczyl-do-spotkan,nId,5918951#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome; https://wiadomosci.wp.pl/joe-biden-w-polsce-spotkania-w-warszawie-na-zywo-6751264456055744a; https://wiadomosci.wp.pl/joe-biden-w-polsce-spotkania-w-warszawie-na-zywo-6751264456055744a

Fot. Archiwum/Kancelaria Prezydenta RP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.